Nič nepoteší viac ako byť obklopený bujnou listnatou džungľou, ktorú si sami vypestujeme, avšak rastliny vyžadujú pozornosť a vyhradenie si voľného času na starostlivosť. Rastliny nám denne pripomínajú, že aj my rastieme, zatiaľ čo si toho ani nie sme vedomí.
Len čo sa neočakávane objaví ďalší výhonok a malý lístok, objavíme rast. Rast rastlín, rovnako ako ten náš osobný, sa nedá merať zo dňa na deň. Najlepšie je pozorovateľný trpezlivo v priebehu týždňov, mesiacov a rokov. Počas tohto obdobia je nutné zabezpečiť im vhodné podmienky.
Najtemnejší kút vonku je vždy svetlejší než priame svetlo vo vnútri
Svetlo je najdôležitejší faktor, ktorý vplýva na dlhodobé prežívanie všetkých rastlín. Rast rastlín je poháňaný slnečným žiarením, ktoré zabezpečuje, že naše rastliny budú listnatejšie a robustnejšie. Pre izbové rastliny je takmer nemožné, aby sa nám vnútri spálili od slnka. To čo môžeme chybne považovať za spálenie od slnka, je pravdepodobne plesňové ochorenie. Pri spálení slnkom sa listy rastlín zmenia na biele alebo čierne, kdežto pleseň mení okraje listov na žlté.
Aj rastliny s nízkymi požiadavkami na svetlo nám neprežijú v temnej pivnici alebo v izbe, kde je len málo prirodzeného svetla. Ak rastlina nedostáva dostatok svetla, nebude schopná bojovať proti vážnym ochoreniam. Preto sa neodporúča rastliny dávať do temných miestností bez okien.
Rastliny zhromažďujú energiu získanú zo svetla a ukladajú ju do molekúl cukru, ktorý používajú na svoju vlastnú výživu a zároveň na tvorbu obranného mechanizmu proti patogénom a škodcom. Časti rastliny napadnuté ochorením sú odstrihnuté od výživy, aby patogén vyhladovel. Najlepší spôsob ako zvýšiť odolnosť rastliny proti hubovým a bakteriálnym infekciám je zvýšiť jej prístup k svetlu.
Poloha rastlín na okne
Okná s orientáciou na juh sú ideálne miesta na umiestnenie našich izbových rastlín, pretože tu sa môžu kúpať v slnečnom žiarení takmer celý deň. Kedže rastliny potrebujú slnko na fotosyntézu, majú byť umiestnené priamo pred oknom, nie na jeho strane, alebo vedľa okna.
Priame, jasné slnečné žiarenie je najvhodnejšie pre rastliny ako napríklad Ficus, sukulenty a palmy, ktoré majú radi slnkom vyhriate okná. Rastliny, ktoré majú radšej menej svetla ako rod Calathea a paprade, môžu pokojne ležať v tieni iných rastlín, čo im pomáha imitovať skutočný les.
Umelé osvetlenie
Výskumy ukazujú, že smer slnečného žiarenia a dĺžka expozície môžu výrazne ovplyvniť rast, vôňu a v niektorých prípadoch aj chuť rastlín. Ak zvažujete pridanie umelého svetla do vašej džungle, odporúča sa použitie fluorescentného alebo LED svetla. Rozličné farby majú na rastliny rozličný dopad, najvhodnejšie je preto napodobniť prirodzené svetlo, ktoré je v prírode.
Svetlo je pre rastliny palivo a biele svetlo je najbližšie prirodzenému dennému svetlu. Pri výbere žiarovky je potrebné sledovať tzv. CRI hodnotu (Color Rendering Index), ktorá meria do akej miery je vlnová dĺžka žiarovky blízka slnku. Hodnoty CRI sa pohybujú na škále 0-100, kde 100 je hodnota rovná priamym slnečným lúčom vonku za jasného dňa. Odporúča sa používať žiarovky s hodnotou CRI väčšou ako 95.