Zelenáči

Lopatkovec

Popis

Lopatkovec je nenáročný na starostlivosť a môže dobre rásť aj pri malom množstve svetla. Pri správnej starostlivosti môže kvitnúť dvakrát ročne po dobu dvoch mesiacov alebo dlhšie. Kvet rastliny je väčšinou biely alebo u niekoľkých odrôd svetlozelený. Jej listy sú elipsovité a majú tmavozelený, svetlý povrch.

Latinský názov Spathiphyllum wallisii pochádza z kombinácie dvoch gréckych slov „spath“ a „phyl“, čo znamená lyžica a listy. V angličtine sa lopatkovec nazýva Peace lily, čo znamená ľalia mieru. Veľký biely kvet lopatkovca pripomína bielu vlajku, ktorá je medzinárodným symbolom prímeria alebo mieru.

Základy starostlivosti o lopatkovec

Kam umiestniť lopatkovec? Koľko svetla potrebuje lopatkovec?

Lopatkovec pochádza z tropických dažďových pralesov a dokáže sa prispôsobiť prostrediu s nízkou intenzitou svetla. Má to však jeden háčik – pri slabom osvetlení kvitne len ťažko. Lopatkovec môžete umiestniť napríklad do interiéru blízko okna, pričom sa vyhýbajte priamemu slnečnému žiareniu. Žltnutie listov naznačuje, že intenzita svetla môže byť príliš silná, a hnednutie alebo pruhovanie listov znamená, že priame slnečné svetlo rastlinu spálilo. V tomto prípade zvážte umiestnenie kvetináča približne 1,8 – 2 m od okna.

Sezónne opatrenia

Lopatkovec rastie rýchlejšie a spotrebuje viac vody a živín na jar. Vtedy je dôležité sledovať vlhkosť pôdy každý deň. Keď je pôda suchá, treba ju rýchlo zaliať. V lete vysoké teploty urýchľujú odparovanie vody. Preto by sa okrem každodenného pozorovania vlhkosti pôdy mali používať zvlhčovače vzduchu alebo postrekovače na zvýšenie vlhkosti v interiéri.

Na jeseň a v zime teplota klesá. Voda a hnojivo by sa mali primerane znížiť a hnojenie sa môže zastaviť, keď je teplota nižšia ako 15 ℃.

Ako často polievať lopatkovec?

Lopatkovec potrebuje rásť vo vlhkom prostredí, ale nie je zvyknutý na prostredie s príliš veľkým množstvom vody. Ak chcete zistiť, či je čas na zalievanie, môžete použiť jednoduchú a pomerne spoľahlivú metódu: vložte ukazovák do pôdy v kvetináči a nahmatajte, či je pôda mokrá alebo nie. Ak je pôda mokrá, nie je potrebné zalievať. Ak je pôda suchá, rastlina má nedostatok vody. Vtedy pôdu dôkladne zalejte a počkajte, kým prebytočná voda vytečie zo dna kvetináča do misky. Potom prebytočnú vodu z podmisky vylejte.

Všeobecne platí, že frekvencia zalievania lopatkovca na jar a na jeseň je raz za 3 dni. Odparovanie vody na jar a na jeseň je pomerne pomalé: na jar raz za dva dni a v zime raz za 5 až 7 dní. Vzhľadom na pomalé odparovanie vody v zime spôsobuje príliš veľa vody hnilobu koreňov a žltnutie listov. V zásade stačí udržiavať pôdu mierne vlhkú.

Na zalievanie lopatkovca je najlepšie používať dažďovú alebo destilovanú vodu. Ak však používate vodu z vodovodu, nechajte ju pred zalievaním odstáť cez noc, aby sa chlór vo vode mohol odpariť. Postrekovače môžu tiež vytvoriť pre rastliny vlhké prostredie, ktoré je priaznivejšie pre rast rastlín.

Ako často hnojiť lopatkovec?

Lopatkovec si nevyžaduje veľa hnojiva. Nadbytok dusíkatého hnojiva totiž podporuje rast stoniek a listov, ale nepodporuje kvitnutie. Lopatkovec rastie najintenzívnejšie na jar a v lete a počas kvitnutia spotrebuje veľké množstvo živín. Na uspokojenie jeho výživových potrieb je potrebné použiť dostatočné množstvo hnojiva na kvety. Počas kvitnutia možno hnojivo aplikovať raz mesačne, ale koncentrácia hnojivého roztoku by sa mala zriediť na 25 % odporúčanej koncentrácie. To pomôže zabrániť nadmernej koncentrácii a poškodeniu koreňov. 

Na jeseň teplota postupne klesá, intenzita dýchania rastlín sa znižuje a spotreba živín sa spomaľuje. V tomto čase by sa malo množstvo hnojiva primerane znížiť. V zime, ak je teplota príliš nízka, rastlina prestane prijímať živiny a vodu. V tomto čase by sa malo hnojenie zastaviť.

Treba poznamenať, že hnojivo je najlepšie aplikovať po zalievaní. Suchá, tvrdá pôda môže viesť k nerovnomernému rozloženiu hnojiva a vysoká koncentrácia hnojiva v niektorých oblastiach môže viesť k poškodeniu koreňov. Ak sa biely kvet rastliny zazelená, môže to byť znakom prehnojenia. Ak sa tak stane, okamžite prestaňte hnojiť a počas nasledujúceho vegetačného obdobia znížte množstvo hnojiva na polovicu.

Ako presadiť lopatkovec?

Lopatkovec je najlepšie presádzať na jar každé 1-2 roky. Na dno nového kvetináča vopred položte vrstvu keramzitu alebo kamienkov, aby ste zabránili hromadeniu vody a hnilobe koreňov. Priemer nového kvetináča by mal byť asi o 2,5 – 5 cm väčší ako priemer posledného kvetináča a nemal by byť príliš veľký, aby sa zabránilo nadmernému hromadeniu vody.

Aký substrát použiť na lopatkovec?

Lopatkovec má rád priedušnú, kyprú pôdu bohatú na organické látky, pretože jeho pôvodným prostredím sú tropické dažďové lesy, kde pôda obsahuje veľa organických látok. Môže sa vysádzať do pôdy s pH 5,8-7, ale pre jeho rast je vhodnejšia slabo kyslá pôda. Na výsadbu sa obvykle môže použiť tradičný substrát na izbové rastliny. 

V prípade vlastnoručne pripraveného substrátu je odporúčaný vzorec 1/3 hliny + 1/3 rašelinníka + 1/3 piesku. Perlit, úlomky kôry alebo podobné prídavky môžu navyše zvýšiť priepustnosť substrátu.

Ako rozmnožiť lopatkovec?

Tradičné rozmnožovanie odrezkami u lopatkovca veľmi nefunguje. Odporúča sa tieto rastliny rozmnožovať delením.

Škodcovia a choroby

Škvrny na listoch

Listové škvrny sa objavujú najmä na mladých listoch a stonkách lopatkovca. Jedným z príznakov listovej škvrnitosti sú hnedé škvrny, ktoré sa objavujú v počiatočnom štádiu choroby a rozširujú sa do dlhých pásov a nepravidelných škvŕn. Takáto škvrna je tmavohnedá s výraznou žltou aureolou okolo nej. Škvrna sa pri vysokej vlhkosti rýchlo rozširuje a nakoniec spôsobí uschnutie listu. Rastliny s vážnymi príznakmi nie je možné žiaľ zachrániť. Dbajte na to, aby bola teplota vo vhodnom rozmedzí a vyhýbajte sa striekaniu kvapiek vody na povrch listov.


Ďalším príznakom listovej škvrnitosti sú hnedé škvrny so žltou aurou okolo nich, ktoré majú tvar sústredných kruhov alebo terča. Rovnako ako vyššie uvedené, tieto škvrny sa objavujú na listoch a opatrenia na prevenciu a kontrolu sú rovnaké ako tie, ktoré boli uvedené vyššie. V prípade rastlín s miernymi príznakmi možno použiť pesticídy.

Hniloba koreňov

Pri koreňovej hnilobe listy lopatkovca zožltnú, korene uschnú a rastliny zvädnú. Ak sa to zhorší, korene zhnijú. Plesne sa vodou alebo zeminou prenášajú na listy, na listoch sa objavia čierne alebo hnedé škvrny a nakoniec rastlina zvädne. Choré rastliny by sa mali izolovať od zdravých a ošetriť pesticídmi. Keďže je však ťažké odhaliť skoré príznaky, starostlivosť by mala byť založená na preventívnych opatreniach, ako je zabezpečenie dostatočnej priepustnosti pôdy. Okrem toho sa treba vyhnúť nadmernému zavlažovaniu, aby sa zabránilo hnilobe koreňov a vzniku plesní.

Vošky

Vošky sa často zhromažďujú na mladých stonkách a listoch rastlín a sú viditeľné voľným okom. Ak je vošiek len málo, postriekajte ich studenou vodou, aby ste ich zmyli. Pri väčšom zamorení ich môžete opakovane postriekať špecializovaným pesticídom, ktorý ich zničí.

Červce

Tieto škodce sa väčšinou zhromažďuje v skrytých častiach rastlín a často sa vyskytujú v podobe akoby bielej vaty. Ak je poškodenie ľahké, zotrite listy mokrou handričkou alebo vatovou tyčinkou namočenou v alkohole, aby ste ich zničili. Rastlina by mala byť z dôvodu prevencie umiestnená na dobre vetraných miestach. V prípade silného poškodenia je možné postriekať organickými pesticídmi podľa odporúčaného dávkovania na obale.

Často kladené otázky

Prečo lopatkovcu žltnú a usychajú listy?

Žltnutie alebo vädnutie listov môže byť spôsobené silným slnečným žiarením, zásaditou pôdou, nadmerným hnojením, príliš malým alebo príliš veľkým množstvom vody, dlhým obdobím sucha alebo príliš vlhkou pôdou, zlou drenážou, priepustnosťou a poškodením nízkou teplotou spôsobenou otvorenými dverami a oknami alebo klimatizáciou a ventilátormi.

Pri starostlivosti v interiéri by mala byť rastlina umiestnená na mieste s dostatočným množstvom slnečného svetla, ale nemala by byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu. V prípade slabej, zásaditej pôdy možno kyslosť a zásaditosť upraviť dažďovou vodou. Odrežte všetky veľmi suché stonky a listy. Ak je pôda veľmi suchá, okamžite ju zalejte a zvýšte vzdušnú vlhkosť. Ak je v pôde dostatok vody, nie je potrebné okamžité zalievanie. Treba sa vyhýbať prostrediu s nízkou teplotou a rastliny by sa mali držať mimo dosahu klimatizácie, ventilátorov a podobných zariadení.

Prečo môj lopatkovec nekvitne?

Nekvitnutie je spôsobené nedostatkom slnečného svetla, vody alebo hnojiva, príliš nízkymi teplotami alebo dlhodobým používaním vody z vodovodu s vysokým obsahom minerálnych solí. V boji proti tomuto problému zvýšte množstvo slnečného svetla a vlhkosti, udržiavajte teplotu 18 – 24 ℃, doplňte hnojivo s vysokým obsahom fosforu a draslíka (alebo si kúpte hnojivo špeciálne určené na podporu kvitnutia) a na zalievanie používajte dažďovú alebo destilovanú vodu namiesto vody z vodovodu.

Prečo sú kvety môjho lopatkovca stále zelené?

Problémom môže byť nedostatok slnečného svetla alebo nedostatok hnojiva. Podľa potreby zabezpečte dostatok filtrovaného svetla, vyhnite sa príliš suchej alebo vlhkej pôde a na podporu kvitnutia pridajte hnojivo s vysokým obsahom fosforu.

Čo robiť pri hnilobe koreňov lopatkovca?

Znížte prívod vody, rastlinu presaďte a odrežte zhnité korene. Pôdu nahraďte dobre odvodneným a priepustným substrátom a použite vhodné materiály na základe odporúčaní vyššie. Zabráňte príliš mokrej pôde a hromadeniu vody, zabezpečte plynulú drenáž na dne kvetináča a zabráňte hromadeniu vody v podmiske.

Je lopatkovec jedovatý?

Všetky vegetatívne časti lopatkovca obsahujú toxín, ktorý môže spôsobiť ťažkú otravu u ľudí aj zvierat. Ak ho máte doma, zabráňte svojim domácim miláčikom dotýkať sa rastliny.

Keďže sa lopatkovec najčastejšie pestuje ako okrasná rastlina, jeho toxicita zvyčajne postihuje zvedavé domáce zvieratá. Keďže však rastlina po zahryznutí spôsobuje okamžitú bolesť, domáci miláčikovia sú zvyčajne odradení od druhého uhryznutia, a preto zvyčajne nekonzumujú veľkú časť rastliny.

Kryštály šťavelanu vápenatého v šťave lopatkovca pôsobia na zvieratá rovnako ako na ľudí. Ak zviera uhryzne alebo rozkúše akúkoľvek časť rastliny, objaví sa u neho opuch úst, jazyka a hrdla spolu so zvracaním, hnačkou a ťažkosťami s dýchaním. Peľ z lopatkovca, ktorý si olizujú z labiek a srsti, môže tiež viesť k miernym príznakom.

Je lopatkovec vhodný ku deťom?

Nie. Rastlinu treba držať mimo dosah detí. Otrava sa najčastejšie vyskytuje u malých detí, ktoré náhodne skonzumujú kúsok rastliny. A tí, ktorí s rastlinou často manipulujú, sú vystavení riziku kontaktnej dermatitídy, ak sa poškodená časť rastliny dostane do kontaktu s pokožkou.

lopatkovec

Botanický názovSpathiphyllum wallisii

Často nazývané: peace lilly, ľalia mieru

Zdieľaj rýchle tipy