Prinášame vám zoznam rastlín, ktoré ponúkajú možnosť pestovania v krásnych a neobvyklých kvetináčoch, bez nutnosti vytvárania drenážnych dierok. Tolerujú vlhký substrát dlhšie než iné rastliny. Niektoré dokonca vo vode aj rastú. Avšak aj keď tieto rastliny znesú kvetináče bez odtoku, vždy je lepšie predchádzať preliatiu.
Odporúčame na spodok kvetináča bez drenáže vsypať vrstvu kamienkov, keramzitu alebo črepov. To umožní odtok vody od koreňov a zabráni tak ich zahnívaniu. Pokiaľ je rastlina pestovaná priamo vo vode, túto vrstvu samozrejme nie je nutné používať.
Akúkoľvek rastlinu je možné pestovať v kvetináči bez drenáže, pokiaľ dno veľkého kvetináča naplníme približne 2-3 cm vrstvou kamienkov. Do takto pripraveného kvetináča vložíme rastlinku v menšom obale s drenážnymi otvormi. Po stranách môžeme doplniť kamienky alebo štrk a na vrch dať vrstvu substrátu, ktorá ich zamaskuje.
Rastliny, ktoré to zvládnu aj bez drenáže v kvetináči:

- Asparágus Sprengerov (Asparagus aethiopicus, Asparagus fern) – Darí sa mu vo vode aj vo vlhkej pôde. Medzi zálievkami odporúčame nechať predschnúť, avšak nie tak aby pôda vyschla úplne.
- Monstera skvelá (Monstera deliciosa) – Monstera potrebuje vlhký substrát, ale korene nesmú ležať vo vode. Substrát udržiavajte vlhký a zalievajte pravidelne – v lete aj 2x týždenne, v zime stačí 1x za týždeň.
- Aglaonéma (Aglaonema) – Aglaonéma má rada vlhkú, ale nie premočenú pôdu. Stačí zalievať 1x týždenne a darí sa jej aj v menej svetlých miestnostiach
- Svokrin jazyk (Dracaena trifasciata, Sansevieria) – Svokrine jazyky stačí zalievať len raz za pár týždňov alebo aj menej. Horšie ako sucho znáša preliatie. Rastlina nemá rada vlhkosť na listoch a preto je potrebné pri zalievaní dávať pozor, aby sa nenamočili.
- Difenbachia (Dieffenbachia amoena) – Difenbachia má rada vlhký substrát, ale toleruje aj ak ju zabudnete poliať. Jej listy si vychutnajú aj občasné rosenie.
- Šeflera, dáždnikový strom (Schefflera actinophylla) – Šefleru zalievame výdatne vtedy, keď jej substrát preschne. Ak listy začínajú žltnúť, je preliata a vtedy je vhodné so zálievkou trochu spomaliť a umožniť substrátu preschnúť.
- Koleus, africká žihľava (Coleus) – Koleus má rád pôdu, ktorá je udržiavaná vlhká. Môžete ho začať pestovať aj ako odrezok priamo vo vode, neskôr ho môžete zasadiť do substrátu.
- Krotón (Croton) – Krotón zalievajte až keď je vrchná vrstva substrátu suchá.
- Potosovec zlatý (Epipremnum aureum) – Potosovec sa zalieva až keď substrát kompletne vyschne. Ak ho chvíľu zabudnete poliať, nevadí, avšak staršie listy môžu zožltnúť a odpadnúť.
- Dracéna sanderova, bambus šťastia (Lucky bamboo) – Bambus šťastia sa môže pestovať buď priamo vo vode alebo v substráte. Pestovanie vo vode je jednoduché, vyžaduje si len pravidelné vymieňanie vody každých 7-10 dní.
- Zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum) – Zelenec polievajte raz týždenne cez letné mesiace, v zime počkajte až kým substrát medzi zálievkami nevyschne.

Väčšina týchto rastlín sú jednoduché na pestovanie a vhodné aj pre začiatočníkov. Umožnia vám kúpiť si dizajnový kvetináč, ktorý sa hodí do vášho interiéru. Všetko čo k tomu potrebujete je vedieť ako ich správne zalievať. Tu je pár ďalších tipov ako pestovať v kvetináčoch bez drenážnych otvorov:
- rastliny zalievajte striedmo a primerane, vždy len v menších množstvách, aby nedochádzalo ku stagnácii vody v kvetináči
- kontrolujte substrát – pokiaľ je suchý – zalejte, ak je mokrý – zbytočne nedolievajte
- ak to s vodou omylom preženiete, je dobre kvetináč otočit a nechať prebytočnú vodu vytiecť, aby rastlina nestála vo vode
- myslite pri sadení na tvorbu drenážnej vrstvy z kamienkov alebo keramzitu na dne kvetináča, zabránite tak hnitiu koreňov
- ako drenážna vrstva môže byť použité aj aktívne uhlie, ktoré na seba naviaže prebytočnú vodu na dne kvetináča
- je dôležité používať správnu veľkosť kvetináča a pri veľkých rastlinách je najvhodnejšie použiť kvetináče s drenážnymi otvormi