Prichádza zima a tá môže byť pre izbové rastliny pomerne náročným obdobím. Dobrou správou je, že so správnym vybavením a trochou vedomostí môžete svojim rastlinám pomôcť prekonať toto obdobie.
Aj keď vaše izbové rastliny žijú v teplom interiéri, trpia zimnou únavou takmer rovnako ako my. Izbové rastliny môžu mať v zime problémy s nižšou hladinou svetla a zníženou vlhkosťou vzduchu v miestnosti.
Väčšina izbových rastlín pochádza z tropických oblastí s vlhkosťou vzduchu medzi 40-50 %. Vlhkosť vzduchu v domácnosti v zime sa zvyčajne pohybuje len okolo 10-20 %. Suchý vzduch ohrozuje korene vysychaním a zvyšuje zraniteľnosť rastlín voči škodcom. Ak chcete, aby vaše izbové rastliny zostali svieže a zelené aj v najtemnejšej a najchladnejšej časti roka, investujte do zopár kľúčových pomôcok, ktoré im pomôžu udržať sa v dobrej kondícii a zdraví.
1. Zvlhčovač vzduchu
Pri kúpe zvlhčovača vzduchu by ste mali zvážiť veľkosť miestnosti, ktorú chcete zvlhčovať, a časový interval, počas ktorého chcete, aby zvlhčovač pracoval. Všetky prístroje sa dodávajú s uvedením času prevádzky a objemovej kapacity – uistite sa teda, že poznáte veľkosť miestnosti alebo miestností, ktoré chcete zvlhčovať. V ideálnom prípade budete chcieť umiestniť zvlhčovač do miestnosti, v ktorej máte najviac rastlín.
2. Vlhkomer
Zvlhčovač vzduchu je najužitočnejší, ak sa používa spolu s vlhkomerom. Tento jednoduchý a lacný prístroj vám ukáže úroveň vlhkosti vo vašej domácnosti, čo vám uľahčí určenie najlepšieho nastavenia zvlhčovača. Existujú aj iné metódy na testovanie vlhkosti, ale vlhkomer je zďaleka najúčinnejší a najpresnejší.
3. Ohrievač vzduchu
Ak je vykurovanie vášho interiéru nerovnomerné alebo slabé, je vhodné vykurovať najmä miestnosť, v ktorej sa nachádzajú rastliny. Malý priestorový ohrievač vám pomôže udržať v miestnosti 20 – 25 stupňov cez deň a 18 – 20 stupňov v noci, čo je teplota, ktorú potrebuje väčšina izbových rastlín. Ak už používate ohrievač vzduchu, určite budete potrebovať aj zvlhčovač vzduchu, aby ste vyrovnali suchší vzduch v miestnosti, ktorú určíte ako miestnosť pre rastliny.
4. Merač vlhkosti pôdy
Pre začiatočníkov môže byť prekvapením, že v zimnom období stačí izbové rastliny zalievať menej. Krátke zimné dni spôsobujú, že rastliny dostávajú menej slnečného svetla, čo má za následok pomalší rast rastlín a menší príjem vody koreňmi. Na kontrolu vlhkosti môžete použiť aj špičku prsta vloženú do pôdy v kvetináči, ale merač vlhkosti vylučuje akékoľvek domnienky. Dbajte na to, aby ste rastliny v zime nepremáčali. Jednou z najčastejších príčin úhynu izbových rastlín je hniloba koreňov. Ak máte pochybnosti, buďte opatrní a zalievajte menej.
5. LED žiarovky na pestovanie rastlín
Keď sa dni skracujú, ako prvé by ste mali rastliny presunúť na miesto s oknom orientovaným na juh. Ak to nie je možné, ďalšou najlepšou možnosťou je doplniť svetlo o pestovateľské LED lampy. Rastliny potrebujú dve rôzne svetelné spektrá: jedno na rast a druhé na fotosyntézu. Na rozdiel od bežných žiaroviek špeciálne LED pestovateľské lampy poskytujú kombináciu týchto červených a modrých spektier. LED lampa poskytuje typ svetla, ktoré rastliny potrebujú na to, aby sa im darilo, bez toho, aby vytvárali veľa tepla alebo spotrebovali veľa elektrickej energie. Tento typ svetla je možné používať aj celoročne na udržiavanie rastlín na miestach, ktoré nemajú dostatok svetla.
Dodatočná starostlivosť o rastliny v zime
Aj keď nejde o pomôcku, ktorú si môžete kúpiť, starostlivosť o izbové rastliny v zimnom období by mala zahŕňať aj dodatočnú starostlivosť o vašich zelených spolubývajúcich. Zoskupenie rastlín blízko seba im pomôže udržať viac vlhkosti, či už so zvlhčovačom alebo bez neho. Plochý podnos naplnený kamienkami a vodou pod rastlinami, ktoré majú rady vysokú vlhkosť, môže pomôcť zvlhčovať jednotlivé rastliny.
Postrekovanie ručným rozprašovačom zavlažuje smädné rastliny s hustými listami. Môžete tiež použiť mäkkú handričku z mikrovlákna na jemné utieranie prachu z povrchu listov, aby ste im pomohli absorbovať všetko možné svetlo. Keď už budete pri tom, skontrolujte spodnú stranu listov, či sa na nej nenachádzajú škodcovia.
Odolajte nutkaniu dať pomaly rastúcim rastlinám počas zimných mesiacov dávku hnojiva. Izbové rastliny v chladných mesiacoch veľmi nerastú, preto im doprajte oddych. S trochou zvýšenej starostlivosti a pozornosti môžu všetky izbové rastliny prežiť zimu svieže a zdravé.