Zelenáči

Zamiokulkas

Popis

Zamiokulkas je jednoznačne kráľom medzi rastlinami, ktoré znesú aj začiatočnícke chyby. Hovorí sa o ňom, že ho len veľmi ťažko zabijete (neskúšajte to však, prosím :)) Patrí medzi najvhodnejšie izbové rastliny pre začiatočníkov.

Čím je zamio výnimočné? Najmä svojimi krásnymi lesklými dužinatými listami, ktoré môžu pôsobiť ako umelé a okrem toho má naozaj schopnosť prežiť aj na pomerne tmavom mieste, kde by to iné izbovky vzdali.

Medzi pestovateľmi sa traduje, že sa mu bude najlepšie dariť, ak si ho nebudete všímať.

Poďme sa spolu pozrieť na základy starostlivosti o zamiokulkas a nástrahy, ktoré na vás môžu aj pri tejto nenáročnej izbovke číhať.

Odkiaľ pochádza zamiokulkas?

Ak chceme zistiť ako sa starať o novú izbovku, vždy je najlepšie pozrieť sa na to ako rastie prirodzene v prírode a tieto podmienky sa snažiť napodobniť.

Zamiokulkas pochádza z pastvín a lesov východnej Afriky, kde je často veľké sucho. Preto dokáže vo svojom podzemku a stonkách uskladniť vodu. Zo stoniek vyrastajú lesklé listy, ktoré vyzerajú ako voskové.

zamiokulkas detail na listy

Základy starostlivosti o zamiokulkas

Kam umiestniť zamiokulkas? Koľko svetla potrebuje zamiokulkas?

Zamiokulkas veľmi dobre prežíva aj na miestach bez veľkého množstva slnečného žiarenia. Nezávisí v akej vzdialenosti od okna mu nájdete miesto. Pri príliš dlhej expozícii priamemu svetlu hrozí, že sa mu zničia listy. Preto ho neumiestňujte do blízkosti okna, kde je popoludní veľa priameho svetla.

Platí pravidlo, že ak má menej svetla a nižšie teploty, rastie pomaly. Keďže rastie aj pod žiarivkou, je vhodnou izbovou rastlinou taktiež do vašej kancelárie.

Ako často polievať zamiokulkas?

Zamiokulkas nevyžaduje časté polievanie. Stačí ho polievať každé 3-4 týždne. Ak by ste to s polievaním preháňali, môže sa stať že mu začnú hniť korene a podzemok, čo je veľký problém. Rozhodne tu platí, že menej je viac. Ak by ste ho nechali dlhšie suchý, môže sa stať, že mu opadne pár listov, ale neskôr mu rýchlo dorastú.

Ako často hnojiť zamiokulkas?

Zamiokulkas nevyžaduje veľa hnojiva. Odporúča sa zabezpečiť mu výživný substrát a striedmo hnojiť tekutým hnojivom na izbové rastliny, aby ste podporili jeho rast. Hnojiť však stačí len raz až dvakrát ročne. Vyhnite sa hnojeniu od zimy do jari, kedy rastlinka odpočíva. Pokiaľ sa rozhodnete zamiokulkas nehnojiť, neublížite mu.

Ako presadiť zamiokulkas?

Po obdržaní zamia ho nemusíte hneď presádzať. Zamiokulkas sa v kvetináči rád tlačí. Čím tesnejšie, tým lepšie.

Ak sa rozhodnete presádzať, najvhodnejšie obdobie je na jar alebo v lete. Je dôležité, aby ste použili kvetináč s drenážnymi otvormi, aby cez ne mohla unikať prebytočná voda, ktorá by inak mohla spôsobiť hnilobu koreňov a podzemkov.

Nový kvetináč by mal byť len o trochu väčší ako ten pôvodný.

Odporúčame nasadiť si rukavice, pretože môže spôsobovať podráždenie pokožky.

Pri presádzaní je vhodná príležitosť na kontrolu podzemkov – ak nájdete nejaké mäkké alebo poškodené korene, môžete sa ich teraz nadobro zbaviť.

presádzanie zamiokulkasu

Aký substrát použiť?

Ideálny substrát pre zamiokulkas je taký, ktorý je vzdušný a dobre odvádza prebytočnú vodu. Odporúča sa použiť pôdu bohatú na perlit alebo piesok. Rastlinke sa najviac darí v substráte s pH hodnotou 6-7.

Ako rozmnožiť zamiokulkas?

Existujú dva hlavné spôsoby ako rozmnožiť zamio. Môžete si vypestovať novú rastlinku z odrezku alebo rozmnožiť ho delením:

1. rozmnožovanie zamiokulkas z odrezku: Čistými ostrými nožnicami alebo nožom odrežte kus stonky s lístkami a nechajte odrezok na pár hodín uschnúť voľne položený na vzduchu. Potom ho umiestnite do vlhkého substrátu tak, aby v ňom boli ponorené len 1-2 cm. Nechajte ho na teplom mieste a udržiavajte substrát vlhký. Po pár týždňoch až mesiacoch sa začnú tvoriť korene.

2. rozmnožovanie delením: Táto metóda je rýchlejšia a spoľahlivejšia. Vyberte rastlinku z kvetináča a rozdeľte ju na dve polovice. Zasaďte do separátnych kvetináčov. Po čase začnú obe rastlinky vytvárať nové výhonky.

Škodcovia a choroby

Hniloba koreňov

Toto ochorenie spoznáte podľa žltnúcich listov a nepríjemného zápachu. Vyskytuje sa ak je rastlina príliš často polievaná a substrát nemá priestor vyschnúť. Ak tento problém odhalíte včas, môžete ho vyriešiť vybratím rastliny z kvetináča a odstrihnutím poškodených koreňov. Rastlinu nechajte aspoň 24 hodín mimo kvetináča, aby preschla. Potom ju zasaďte do nového a suchého substrátu.

Roztočce

Jeden z mála škodcov, ktorý môže vaše zamio potrápiť sú roztočce. Vyskytujú sa na rastline najmä v zime, keď kúrenie vysuší mikroklímu rastlinky. Nájdete ich na spodnej strane listov ako biele pavučiny. Je potrebné rastlinu okamžite izolovať od ostatných a poriadne jej listy osprchovať

Pre vyhubenie bez insekticídov odporúčame rastlinu vložiť do priesvitného sáčku a uzavrieť. Takto ju ponechajte na svetlom mieste po dobu 2-3 dní. Škodcovia by mali byť preč, avšak odporúčame rastlinku naďalej sledovať a ideálne ju umiestniť do karantény – mimo ostatné.

Často kladené otázky

Ako zistím, že môj zamiokulkas je preliaty?

Preliatie zamiokulkasu sa prejavuje hnedými škvrnami na stopkách a žltnutím listov. Ďalším signálom, že vašej rastlinke dávate priveľa vody, je padanie listov. Vtedy začnite zalievať striedmejšie a poškodené časti rastlinky ostrihajte čistými nožnicami. Zamio polejte až vtedy, keď bude celý substrát kompletne suchý. To môže trvať pokojne aj celý mesiac.

Ako zistím, že môj zamiokulkas nemá dostatok vody?

Nedostatočná zálievka sa prejavuje ako suché končeky listov. V tomto prípade stačí zvýšiť frekvenciu polievania a poškodené časti rastlinky ostrihať.

Prežije zamiokulkas aj na tmavom mieste?

Áno, avšak prejaví sa to na rýchlosti rastu vašej rastlinky. Taktiež sa zvýši riziko preliatia, preto si treba dávať pozor a nebyť príliš štedrý na vodu.

Je zamiokulkas jedovatý?

Áno, zamiokulkas je jedovatý. Náhodné požitie rastliny môže spôsobiť tráviace problémy a otravu.

Ako rýchlo rastie zamiokulkas?

Zamiokulkas rastie pomaly. Rastie nárazovo, pár centimetrov za sezónu. Každoročne však tvorí nové stonky.

Ako dlho prežije zamiokulkas?

Kedže je zamiokulkas bojovník a otužilec, vydrží skutočne náročné podmienky. Ak mu budete pravidelne dávať to, čo potrebuje, môže byť pokojne vašou celoživotnou izbovkou alebo aj dedičstvom pre ďalšie generácie.

Prečo zamiokulkasu žltnú listy?

Pravdepodobne je preliaty, alebo mu už hnijú korene z dôvodu nedostatočnej drenáže alebo prílišnej zálievky. Uistite sa, že rastlinu polievate až keď je pôda úplne suchá a vždy používajte kvetináč s otvormi na dne a vzdušný substrát.

Druhou možnosťou je, že má rastlinka už veľmi husto pozrastané korene. Vyberte rastlinu z kvetináča a ak uvidíte, že je celá obrastená koreňmi, presaďte ju do o čosi väčšieho kvetináča.

Prečo zamiokulkasu hnednú listy?

Môže ísť opäť o preliatie rastlinky. Pokiaľ hnednú len končeky listov, môže za tým byť nedostatočná vlhkosť ovzdušia. Pomáha rosiť listy dažďovou alebo destilovanou vodou.

Zamiokulkas zamiifolia

Botanický názov: Zamioculcas zamiifolia

Často nazývané: Zanzibar gem, ZZ plant

Zdieľaj rýchle tipy