Zelenáči

Svokrine jazyky

Popis

Fascinujúca rastlina s ešte pútavejším názvom. Sansevieria, v slovenčine svokrine jazyky, v angličtine snake plant, je skvelou voľbou pre začiatočníkov, ktorá by rozhodne nemala chýbať v žiadnej rastlinnej kolekcii.

Pôvodne pochádza z Afriky a južnej Ázie a pestujú sa pre svoje zelené mečovité listy, ktoré majú u väčšiny dostupných kultivarov žlté a biele pruhovanie. Svokrine jazyky sú vhodné aj pre vašu domácnosť, pretože pohlcujú znečisťujúce látky v ovzduší. Zeleno-biele alebo krémové kvety sa na rastlinách pestovaných v interiéri vytvárajú len zriedka.

Pri tejto rastline však buďte opatrní, pretože po požití je jedovatá a môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie a dokonca opuch hrdla a jazyka.

svokrine jazyky v kvetináči

Základy starostlivosti o svokrine jazyky

Kam umiestniť svokrine jazyky? Koľko svetla potrebuje sansevieria?

Sansevieria má rada dostatok slnečného svetla, ale znesie aj mierne zatienené prostredie. V lete by sa nemala vystavovať dlhému priamemu slnečnému žiareniu. V opačnom prípade sa môžu zlatisté listy zmeniť na bielo lemované. Ideálne umiestnenie je preto na parapete severného alebo východného okna.

Ak je rastlina spočiatku umiestnená na tmavom mieste, mali by ste ju len pomaly presúvať na svetlo, aby si zvykla na čoraz jasnejšie svetlo. Vyhnite sa náhlemu umiestneniu na priame slnečné svetlo, aby sa rastlina nespálila.

Sezónne opatrenia

Najlepšie obdobie pre rast svokrinho jazyka je od jari do jesene. V lete, keď teplota stúpa príliš vysoko, by sa mala rastlinka držať mimo priameho slnečného svetla, zatiaľ čo v zime, keď je teplota nízka, by sa mala umiestniť do interiéru s dostatočným množstvom slnečného svetla.

Sansevieria pochádza z tropických oblastí Afriky, a preto nie je odolná voči chladu. Najlepšia teplota na jej pestovanie je 15 – 30 ℃, pričom teplota v zime by v ideálnom prípade nemala klesnúť pod 10 ℃. Príliš dlhé pestovanie pri teplotách pod 8 ℃ môže spôsobiť poškodenie rastliny mrazom.

Ako často polievať svokrine jazyky?

Svokrine jazyky je rastlina odolná voči suchu a nemá rada príliš vlhkú pôdu. Vo všeobecnosti ju treba zalievať každé dva týždne, pričom počas zimy sa frekvencia zalievania znižuje. Vrchnú časť substrátu nechajte pred zalievaním preschnúť.

Dlhodobé zalievanie vodou z vodovodu by pre obsah iónov horčíka a vápnika mohlo spôsobiť zhutnenie pôdy. Najlepšie je rastlinu zalievať dažďovou vodou. Prílišné zavlažovanie by mohlo utopiť jej koreňový systém a spôsobiť hnilobu a odumretie rastliny.

Ako často hnojiť svokrine jazyky?

Od jari do jesene môžete aplikovať viaczložkové hnojivo s vyššou koncentráciou dusíka raz za 2-3 týždne. Dusíkaté hnojivo môže uľahčiť rast listov a zlepšiť ich vzhľad. Použitie fosforečného a draselného hnojiva môže podporiť kvitnutie. Pri aplikácii hnojiva sa vyhnite koreňom, inak ich môžete spáliť. Počas zimy rastlinu nehnojte.

Ako a kedy presádzať svokrine jazyky?

Odporúča sa používať hlinené kvetináče, ktoré majú lepšiu drenáž a sú priedušné. Porcelánové kvetináče sa neodporúčajú, pretože sú menej priepustné, a to aj napriek ich vynikajúcemu spracovaniu a krásnemu vzhľadu. V prípade svokrinho jazyka sa odporúča každé 2 – 3 roky presádzanie, výmena zeminy a strihanie, čo prospieva jej odnožovaniu v nasledujúcom roku.

Aký substrát použiť na svokrine jazyky?

Sansevieria je veľmi prispôsobivá. Nevyžaduje špecifický typ pôdy a dobre rastie v piesočnato-hlinitej alebo humusovej pôde s dobrou drenážou.

Ako rozmnožiť svokrine jazyky?

Na jar, keď sa teplota začne zvyšovať, možno rastlinu rozdeliť a rozmnožiť z nej tak nové rastlinky. Rastlinu vyberte z kvetináča, opláchnite jej korene vodou, odstráňte všetku zeminu a potom rastlinu rozdeľte rozrezaním koreňov od seba. Každá rozdelená časť by mala obsahovať niekoľko koreňov a 3 – 4 listy. Rastlinky potom na nejaký čas odložte bokom, kým korene nevyschnú, a potom ich presaďte do čistých kvetináčov a na niekoľko dní ich umiestnite na tienisté miesto. Postupne zvyšujte ich vystavenie slnečnému žiareniu.

Na jar a na jeseň možno sansevieriu rozmnožovať aj odrezkami. List, ktorý je starší ako jeden rok, nakrájajte na kúsky dlhé 8 – 12 cm a vložte ich do substrátu tak, aby 4 – 8 cm z listov zostalo nad zemou. Udržujte pôdu vlhkú a umiestnite ich na dobre osvetlené miesto. Do jedného mesiaca by mali tieto odrezky vytvoriť nové korene. Vtedy ich môžete presadiť do kvetináča.

Škodcovia a choroby

Škvrny na listoch

Keď sa na listoch objavia tmavé, červenohnedé a okrúhle škvrny, je načase spozornieť. Tieto škvrny bývajú mierne vpadnuté s bledožltým okrajom a nakoniec vytvoria otvor priamo cez list. Všetky infikované listy by ste v tomto prípade mali orezať. Rastlinu udržiavajte na dobre vetranom mieste a postriekajte fungicídom.

Antraknóza

Keď je sansevieria napadnutá antraknózou, na koncoch listov alebo na ich okrajoch sa objavia malé, tmavozelené, vodnaté škvrny. Tieto malé škvrny sa postupom choroby zväčšia a vytvoria tmavohnedé okrúhle škvrny, na ktorých sa niekedy môžu objaviť prstencovité pásy. Príčinou môže byť príliš veľké množstvo hnojiva alebo preplnený kvetináč. Všetky napadnuté listy by ste mali okamžite orezať a rastlinu postriekať fungicídom.

Hniloba

V počiatočných štádiách infekcie bakteriálnou hnilobou sa na listoch môžu objaviť zelené, vodnaté škvrny. Tieto škvrny sa v neskorších štádiách zmenia na mäkkú hnilobu a celý list môže zhniť, čo spôsobí jeho nepríjemný zápach a vo vážnych prípadoch sa môže zlomiť.

Náklonnosť na nakazenie touto chorobou sa zvyšuje v zle vetranom a zle odvodnenom kvetináči. Ak si všimnete známky tejto choroby, všetky zhnité listy by ste mali odstrániť a rastlinu je dobré postriekať baktericídom. Potom by ste mali rastlinku umiestniť na miesto s dobrým vetraním a drenážou.

Puklice

Puklice sú bežným škodcom svokrinho jazyka. Ich telo je pokryté škrupinou a produkujú voskové výlučky. Zvyčajne sa prilepia na listy, aby z nich vysávali dužinu a môžu ich tak poškodiť alebo dokonca usmrtiť. Je vhodné ich najprv z listov zotrieť mäkkou handričkou so saponátom a následne postriekať pesticídmi.

Často kladené otázky

Sú svokrine jazyky bezpečné pre domáce zvieratá?

Hoci je toxicita sansevierie mierna, môže byť pre mačky a psy pomerne nebezpečná – najmä pre tie, ktoré majú nízku telesnú hmotnosť. Uchovávajte ju preto mimo dosahu svojich domácich miláčikov.

Sú svokrine jazyky jedovaté?

Svokrine jazyky obsahujú saponíny, zlúčeniny, ktoré sú mierne toxické pre domáce zvieratá a mierne toxické pre ľudí. Prípady otravy sú veľmi zriedkavé vzhľadom na nízku toxicitu rastliny a skutočnosť, že nevyzerá ako jedlá. V prípade otravy môže spôsobiť tieto príznaky: opuch pier, jazyka a úst, závraty, zvracanie, hnačku a bolesti brucha.

Aké veľké sú svokrine jazyky?

Svokrine jazyky dorastajú do výšky 30 – 60 cm, pričom niektoré rastliny v závislosti od podmienok dosahujú až 90 cm.

Čistia svokrine jazyky vzduch?

Svokrine jazyky čistia vzduch tým, že absorbujú toxíny vo svojich listoch a produkujú kyslík. V skutočnosti je Sansevieria trifasciata ideálnou rastlinou do spálne, pretože zatiaľ čo väčšina ostatných rastlín v noci uvoľňuje oxid uhličitý, svokrine jazyky naďalej produkujú kyslík.

Čo robiť, ak som prelial svokrine jazyky?

Zdraviu vašej sansevierie škodí rovnako nadmerné, ako aj nedostatočné zavlažovanie, ale nadmerné zavlažovanie je oveľa častejším problémom. Keď rastlina dostáva príliš veľa vody, jej stonky a listy môžu začať vädnúť a meniť farbu zo zelenej na žltú. Dlhodobé nadmerné zavlažovanie môže viesť aj k chorobám, ako je koreňová hniloba a plesne, ktoré môžu vašu rastlinu zahubiť.

Pri starostlivosti o svokrine jazyky je veľmi dôležité, aby ste si príznaky preliatia všimli čo najskôr. Niektoré choroby, ktoré vznikajú v dôsledku nadmerného zavlažovania, ako napríklad hniloba koreňov, sa nemusia dať odstrániť, ak budete čakať príliš dlho. Ak spozorujete skoré príznaky nadmerného zavlažovania, mali by ste okamžite znížiť plán zalievania. Je vhodné posúdiť aj kvalitu pôdy. Ak zistíte, že pôda veľmi zle odvádza vodu, mali by ste ju okamžite vymeniť za kyprú, dobre priepustnú zmes.

Čo robiť, ak som svokrine jazyky nechal vyschnúť?

Nedostatočná zálievka je pre svokrine jazyky menej častým problémom, pretože táto rastlina má slušnú odolnosť voči suchu. Ak však zálievku dlhodobo zanedbáte, môžete očakávať, že listy vašej sansevierie budú krehké a hnedé. Riešenie je jednoduché: stačí zalievať pravidelnejšie, kým tieto príznaky neustúpia.

Ako docieliť rýchlejší rast sansevierie?

Svokriným jazykom nevadí tienisté prostredie, ale môžu pre to rásť pomalšie. Ak chcete dosiahnuť väčší rast, premiestnite ich na svetlejšie miesto. Jasné nepriame svetlo je ideálne prostredie. Ak rastlinu presúvate z tienistého miesta na slnečné, robte to postupne, aby ste rastlinu nešokovali (a nepoškodili) náhlou zmenou svetla. Sansevierie ocenia aj trochu extra starostlivosti. Každých pár mesiacov oprášte listy vlhkou handričkou, aby sa k nim ľahko dostalo svetlo. Ale opatrne – svokrin jazyk nie je veľký miláčik!

svokrine jazyky

Botanický názov: Sansevieria trifasciata

Často nazývané: Snake plant, Hadia rastlina, Svokrin jazyk

Zdieľaj rýchle tipy