Ficus lyrata ´Bambino´ patrí do rodu figovníkov a je ľahko rozpoznateľný podľa menších listov, ktoré sú zároveň hrubšie ako listy iných kultivarov. Práve vďaka jedinečnému tvaru listov dostala rastlina svoje pomenovanie „Bambino“. V angličtine sa používa názov Dwarf Fiddle Leaf Fig čo v preklade znamená trpasličia figa.
Ficus lyrata uprednostňuje jasné, nepriame svetlo. Ak sa pestuje ako izbová rastlina v kvetináči, jej listy sa môžu pri prudkom slnečnom svetle, vysokej teplote alebo slabom vetraní spáliť, preto ju riadne zatieňujte.
V zime pri slabom slnečnom svetle ho umiestnite na miesto s relatívne silným slnečným svetlom, aby ste si zabezpečili jasnejšie sfarbené listy.
Znesie aj tieň a rastie aj na miestach so slabým osvetlením, ale dlhé obdobie nedostatku slnečného svetla zastaví jeho rast a spôsobí opadávanie listov.
Ficus lyrata nie je odolný voči chladu, preto ho v zime premiestnite na slnečné miesto a udržiavajte izbovú teplotu medzi 4 – 16 ℃. Ak je teplota príliš nízka a pôda vlhká, listy sčernejú a opadajú alebo korene zhnijú a celá rastlina môže odumrieť. Začiatkom jari môžete rastlinu premiestniť aj na dvor alebo balkón, kde sa bude udržiavať.
Ficus lyrata má dobre vyvinuté korene a nevyžaduje si veľa zálievky, s výnimkou obdobia sucha. Zalievajte ho len vtedy, keď je povrch pôdy suchý. Počas jari, leta a jesene ho môžete polievať každý týždeň. Vyhnite sa prebytku nahromadenej vody v pôde, aby ste zabránili hnitiu koreňov.
Ficus lyrata rastie v lete intenzívne. Ak sú teploty vysoké a voda sa rýchlo odparuje, frekvenciu a množstvo zálievky treba primerane zvýšiť. Keď v zime teplota klesne, potrebuje menej vody a môže sa polievať raz za dva týždne. Ak je vzduch suchý, zvýšte vlhkosť vzduchu postrekom alebo zvlhčovačom.
V prípade figovníka v kvetináči aplikujte na podporu rastu hnojivo na izbové rastliny raz za dva týždne. Hnojivo aplikujte večer počas slnečného dňa, aby ste podporili jeho vstrebávanie.
V zime znížte hnojenie, pretože pri nízkych teplotách sa rast spomaľuje alebo stagnuje.
V prípade mozaikových alebo pestrofarebných odrôd používajte raz mesačne hnojivo s obsahom menej dusíka a viac draslíka, aby ste zachovali pestrofarebnosť.
Ak váš fikus prerastie váš domov, presaďte ho do záhrady. Najlepší čas na presádzanie je koncom jari. Pri presádzaní do záhrady by mali byť korene v jednej rovine so zemou a nemali by byť zahrabané príliš hlboko. Po presadení dôkladne a pomaly zalievajte, aby sa voda nerozptýlila v pôde. Nové rastliny zalievajte dvakrát týždenne, aby sa pôda udržala vlhká.
Ficus lyrata nemá rád pôdu so zlým odvodnením, preto uprednostňuje vzdušný substrát bohatý na organické látky. Pôda by mala byť mierne kyslá, s pH 6 až 6,5.
Bez včasného zastrihávania majú hlavné vetvy fikusu tendenciu rýchlo rásť, ale z pazúch nemôžu vypučať bočné vetvy, čo výrazne znižuje okrasnú hodnotu, pretože rastlina má len jeden vysoký hlavný kmeň. Preto je potrebné ju včas zastrihnúť, to znamená odrezať koncové výhonky, keď rastlina dorastie do výšky približne 60 cm.
Potom sa koncové výhonky rýchlo rozrastú a 3 – 4 bočné vetvy v rôznych smeroch sa môžu zachovať a pestovať ako bočné vetvy rastliny, zatiaľ čo ostatné nadbytočné výhonky by sa mali odrezať. Keď fikus po 1 – 2 rokoch dorastie do výšky 80 cm, je potrebné ho opäť zastrihnúť a odrezať malé výhonky na vrchole všetkých vetiev, pričom dĺžka bočných vetiev nesmie presiahnuť 60 cm. Na každej bočnej vetve rastliny je možné ponechať aj 3-4 malé vetvičky, ktoré pri raste získajú guľatý tvar a budú vyzerať lepšie.
Keď sa fikus rozrastie o veľa vetiev, odvetrávanie a priepustnosť svetla sa zhoršujú, preto je dôležitý strih. Pravidelným zastrihávaním sa tiež vytvára viac nových listov. Pri zastrihávaní z fikusu vyteká mliečna šťava, ktorá nakoniec stvrdne a utesní jeho rany, preto pri strihaní používajte záhradné rukavice.
Pri infekcii antraknózou sa na špičkách alebo okrajoch listov objavujú hnedé škvrny, ktoré sa na okrajoch menia na tmavohnedé a v neskorších štádiách na popolavo sivé s malými čiernymi škvrnami. Antraknóza sa zvyčajne vyskytuje v horúcich a vlhkých obdobiach a v suchom počasí sa zvyčajne spomaľuje. Napadnuté listy urýchlene odstráňte.
Aby ste sa vyhli antraknóze, vyberte stanovište s dobrým vetraním a priepustnosťou svetla a vyhnite sa nadmernému zalievaniu. Na vyliečenie antraknózy striekajte fungicíd každý týždeň počas 3 týždňov.
Ak sú korene vášho fikusu husto pokryté uzlíkmi rôznych veľkostí so žltobielymi červami, je napadnutá háďatkom koreňovým. Listy žltnú alebo na okrajoch usychajú a celá rastlina prestáva rásť a v ťažkých prípadoch môže odumrieť. Infikované korene okamžite vytrhnite a zvyšné korene namočte do pesticídov. Vymeňte kvetináč a použite čerstvý substrát.
Sivá škvrnitosť napáda konáre a vytvára vretenovité vredy alebo nepravidelné priehlbiny. Tkanivo ktoré vedie vodu a živiny sčernie. Keďže väčšina patogénov napáda rany rastlinky, pri strihaní otvorené rany chráňte. Choroba sa zhoršuje v teple a vlhkosti, preto rastlinu chráňte a zabezpečte dobré vetranie. Na postihnuté časti aplikujte fungicídny prípravok.
Ak listy na jeseň a v zime opadávajú, nemusíte sa znepokojovať, je to normálne. V ostatných ročných obdobiach môže byť strata listov spôsobená nasledujúcimi príčinami:
Keďže koreňový systém fikusu je dobre vyvinutý, pri raste sa korene rozťahujú vodorovne a môžu spôsobiť škody na stenách, základoch a cestách. Preto sa pri výsadbe držte čo najďalej od budov, ciest a múrov.
Áno, fikusy sú toxické pre domáce zvieratá, ako sú mačky a psy, a tiež pre ľudí. Listy, stonky a kmene rastliny po rozrezaní vylučujú dráždivú bielu šťavu, ktorú rozhodne nechcete mať na pokožke ani v tráviacom systéme!
Dobrou správou je, že fikusy sú len mierne jedovaté, a hoci môžu spôsobiť ochorenie a podráždenie ústnej dutiny, hrdla a bolesti brucha, ich požitie nevedie k veľmi vážnym ochoreniam alebo smrti.
Šťava fíkovníka môže tiež podráždiť alebo dokonca spôsobiť pľuzgiere na pokožke. Preto je dôležité, aby ste pri strihaní alebo rozmnožovaní rastliny nosili rukavice!