Hnojivo je ako multivitamín pre rastliny. Po zasadení do substrátu čerpá rastlinka živiny priamo z neho, avšak tie sa po pár týždňoch vyčerpajú a potom je vhodné minerály a vitamíny rastlinke doplniť. Zlaté pravidlo hnojenia je riaďte sa pokynmi výrobcu na obale hnojiva. Všetkého veľa škodí a v prípade hnojenia to platí dvojnásobne.
Prečo hnojiť rastliny?
Hnojenie je nevyhnutné pokiaľ chcete mať zdravé, krásne a rýchlo rastúce rastliny. Môžete však namietať, že v džungli ich nikto nehnojí a darí sa im. To je pravda, až na to, že ich hnojí príroda sama. Väčšina izbových rastlín pochádza z tropických oblastí, kde sú prirodzene hnojené organickou hmotou ako sú listy alebo trus zvierat, ktoré sa na pôde časom rozkladajú za asistencie baktérií a húb.
Takéto podmienky pravdepodobne u vás v kvetináči v obývačke nemajú a preto je potrebné rastlinám pomôcť s dostupnosťou troch nevyhnutných živín, ktoré potrebujú pre svoj rast: dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Symbol NPK nájdete na obale každého hnojiva, niekedy vo forme troch čísel, napríklad 7-10-7. Tieto čísla predstavujú percentuálne zastúpenie jednotlivých prvkov v zmesi. Takže hnojivo 7-10-7 obsahuje 7% dusíka, 10% fosforu a 7% draslíka.
Izbové rastliny budú spokojné s vyváženým pomerom živín 10-10-10. Rastliny s veľkými listami ako napríklad monstera, budú spokojnejšie s vyšším podielom dusíka, čiže prvého čísla tejto trojice (napríklad hnojivo pre palmy s pomerom NPK 9-4-5).
V skratke:
Dusík (N) je potrebný pre rast veľkých a zdravých listov. Monstery, figovníky, fikusy alebo krotóny si na ňom pochutia najviac.
Fosfor (P) je nevyhnutný pre zdravé kvety a plody. Prosperujú z neho najmä kvitnúce rastliny ako orchidey, africké fialky, ale aj begónie.
Draslík (K) podporuje rast zdravých koreňov a rast. Obvykle býva hodnota draslíka rovná so zvyšnými dvoma prvkami, alebo o čosi nižšia.
Mám používať syntetické alebo organické hnojivo?
Voľba je na vás, ale v zásade platí, že organické hnojivo je vždy vhodnejšie ako syntetické. Organické hnojivá sú dnes už dostupnejšie aj cenovo porovnateľné so syntetickými hnojivami. Vyrábajú sa z rias, rýb, hnoja, dreva a kostnej múčky. Do substrátu sa pomaly uvoľňujú a obsahujú mikroprvky ako meď, zinok, mangán a železo, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast izbových rastlín.
Syntetické hnojivá obyčajne obsahujú hlavné nutrienty (NPK) a ďalšie pridané mikroprvky. Ich výhodou je, že účinkujú rýchlo v nasýtení rastliny, avšak substrát a pôdu samotnú až tak veľmi neobohatia. Neorganické hnojivá sa z pôdy vyplavia rýchlo a zároveň môžu prispievať k toxickému nahromadeniu solí.
Z tohto dôvodu je organické hnojivo pre vašu izbovú rastlinu bezpečnejšia voľba. Je menšia pravdepodobnosť, že rastline “spália” korene alebo že sa budú kumulovať jeho soli v substráte. Niektoré organické hnojivá dokonca obsahujú aj vylepšenia, ktoré časom zlepšujú kvalitu substrátu. Patria sem napríklad mykorhízne huby.
Výber je teda len na vás, ale ak chcete pomoc, predstavte si, že vašej izbovke dáte kofeínovú injekciu (syntetické hnojivo) alebo bude plná energie vďaka vyváženej strave a zdravému životnému štýlu (organické hnojivo).
Ako hnojiť izbové rastliny?
To závisí od typu hnojiva, ktoré použijete. Tu sú uvedené hlavné typy hnojív a ako ich aplikovať:
Tekuté alebo práškové hnojivo
Tekuté a práškové hnojivá sa pred aplikáciou zmiešajú s vodou. Sú ľahko použiteľné a dajú sa riediť na prípravu menej koncentrovaného roztoku, čo sa hodí pri veľmi malých kvetináčoch, alebo ak si nie ste istí, či rastlinu treba hnojiť. Rastliny sa hnoja tekutým hnojivom na vlhký substrát po tom, čo ich polejete.
Granulované hnojivo
Granulované hnojivo sa uvoľňuje pomaly a primiešava sa do substrátu. Hlavná výhoda granulovaného hnojiva je, že sa ľahko aplikuje a zároveň ťažko s ním rastlinu predávkujete, kedže sa dá jednoducho nasypať naspäť do sáčku. Granule uvoľňujú hnojivo vtedy, keď je rastlina polievaná a účinkujú aj pár mesiacov.
Hnojivo v tyčinkách
Tyčinkové hnojivo sa stáva čoraz populárnejším aj vďaka tomu, že má postupné uvoľňovanie a nenarobí neporiadok. Nevýhodou však je, že môže obsiahnuté hnojivo koncentrovať v jednej oblasti kvetináča a zničiť tak korene pod tyčinkou. Pri používaní hnojiva v tyčinkách odporúčame meniť miesto aplikácie, aby ste sa vyhli týmto nežiaducim následkom.
Listové hnojivo v spreji
Listové hnojivo môže byť aplikované priamo na listy alebo stonky rastlín a zabezpečuje tak rýchlu absorpciu živín. Tieto hnojivá sú špeciálne navrhnuté tak, aby nespálili listy a preto majú nižšiu koncentráciu živín.
Pre lepšiu absorpciu odporúčame aplikovať na spodnú časť listov, pretože práve tam sa nachádzajú prieduchy. Tento spôsob hnojenia by sa mal používať len na občasné oživenie, nie ako náhrada za zdravý a výživný substrát.
Ako zistím, že treba hnojiť?
Izbové rastliny nehnojíme halabala. Najbežnejším signálom, že rastlinu treba hnojiť je absencia rastu v lete, kedy rastlina bežne rastie. Nezabudnite, že pre tropické rastliny je bežné, že v chladných a zimných mesiacoch nerastú. Ak rastlina nevytvára nové listy, ale zbavuje sa tých starých, nastal čas na hnojenie. V tomto prípade však treba zvážiť aj iné premenné ako svetelné podmienky a pravidelnosť polievania.
Ďalším signálom, že rastlina potrebuje výživu, je žltnutie listov (najmä ak žilnatina ostáva zelená). Aj to je samozrejme bežná súčasť života, takže netreba stresovať, ak sa to z času na čas stane. Pokiaľ však listy žltnú z ničoho nič a celkom rýchlo, môže to byť práve pre nedostatok živín.
Ako často hnojiť izbové rastliny?
Hnojiť treba počas vegetačného obdobia, čiže od jari do jesene. Nejde o pravidelnosť počas roka, ale o pozorovanie vašej rastliny a jej potrieb v danom okamihu.
Tekuté hnojivo sa aplikuje aj každý mesiac, zatiaľ čo granulované hnojivo a tyčinkové hnojivo pôsobia mesiace. Každé hnojivo je individuálne a preto je nutné sledovať odporúčania výrobcu na obale.
Ak si nie ste istí, či hnojiť alebo nie, radšej nehnojte. Lepšie hnojiť menej ako to prehnať. Pravidelnosť hnojenia počas vegetačného obdobia závisí od viacerých faktorov – akú rastlinu hnojím, aký kvetináč má táto rastlina, aká veľká izbová rastlina je to a ako rýchlo rastie. V princípe platí:
- Veľkosť kvetináča a objem substrátu v ňom – čím menší objem kvetináča, tým menej hnojiva rastlina potrebuje.
- Množstvo svetla, ktoré rastlina dostáva – čím viac svetla, tým rýchlejší rast a tým viac výživy potrebuje.
- Druh izbovej rastliny – niektoré izbovky (napríklad kaktusy, sukulenty a vzdušné rastliny) vyžadujú hnojiť len raz ročne, ak vôbec; iné izbovky (ako monstery, fikusy, rastliny s veľkými listami, kvitnúce rastliny) potrebujú viac výživy.
Ako si udržiavať prehľad o hnojení izbových rastlín?
Ak toho máte v živote veľa, ste zábudliví alebo zaneprázdnení, odporúčame používať zápisník, alebo appku, aby ste mali informácie o vašich izbovkách po ruke a nemuseli ich nosiť v hlave. To platí obzvlášť v prípade, že máte doma viac zelených kamošov s rôznymi potrebami.
Okrem toho si k tomu môžete zapisovať aj zálievku, presádzanie a kedy ste ich naposledy otočili (viete, že rastliny treba pravidelne otáčat, aby rástli rovnomerne, že?). Či použijete obyčajný kalendár, aplikáciu, alebo kalendár v mobile, je na vás. Každopádne vám toto zapisovanie uľahčí spozorovať včas nesprávne vzorce a neublížiť rastlinke.
Kedy nehnojiť izbové rastliny?
Okrem toho, že rastliny nehnojíme v zime a mimo ich vegetačné obdobie, existuje ešte pár situácií, kedy nehnojiť:
- ak ste si rastlinu práve kúpili – po kúpe izbovej rastliny s hnojením počkajte pár mesiacov
- ak ste rastlinu práve presadili – substráty pre izbové rastliny už hnojivo s postupným uvoľňovaním obsahujú, vystačí na 3-4 mesiace od presádzania, každopádne sledujte inštrukcie výrobcu na obale
- ak je rastlina napadnutá škodcami alebo inak stresovaná – je lákavé pri problémoch siahnuť po hnojive, ale posledné čo v niektorých kritických situáciách rastlinka potrebuje je ďalšia dávka vitamínov. Napríklad ak vašej rastline hnijú korene, lebo bola prelievaná, hnojivo jej nepomôže, ba naopak, skôr uškodí. Takže ak sa vašej izbovej rastline nedarí, odstránte pôvodcu problému a po uzdravení ju môžete opäť pohnojiť.
Pohnojil som to, alebo čo robiť ak som to prehnal s hnojivom?
Prehnojiť môžete buď jednorázovo aplikovaním vysokej dávky hnojiva, alebo dlhodobo hnojením častejšie než je potrebné. Okrem listov sa spália aj korene, ktoré vplyvom vysokého množstva solí zhnijú a nie sú viac schopné prijímať ani vodu, ani živiny. Potom začnú rastline hnednúť a schnúť konce listov, pretože sa cez ne snaží vytlačiť všetky prebytočné minerály. Takto môžete listy chemicky spáliť. Medzi ďalšie príznaky patrí spomalený rast, malé listy a strata spodných listov.
Ďalším signálom, že ste to prehnojili, je tvorba bieleho alebo žltého povlaku na substráte alebo v okolí drenážnych otvorov na spodku kvetináča. Ide o zvyšky hnojiva, ktoré sa tu koncentrujú.
V prípade, že ste to s hnojením prehnali, aspoň 10 minút preplachujte rastlinke substrát pod prúdom vlažnej vody. Ak napriek tomu budú konce listov vašej rastlinky tmavnúť, bude nutné ju aspoň dočasne presadiť do nového substrátu. Ideálny je v tomto prípade plastový kvetináč, pretože terakotové a keramické kvetináče zadržiavajú minerály a soli hnojiva.