Zelenáči

Monstera

Popis

Monstera je pútavá izbová rastlina, ktorú rozpoznáme podľa veľkých listov s typickými otvormi. Je to popínavá rastlina, ktorá môže vyrásť do obrovských rozmerov. Pokiaľ bude mať dostatok slnečného svetla a pravidelnú zálievku, bude sa jej dariť. Existuje viacero poddruhov monstery, avšak starostlivosť o ne je rovnaká. 

Pôvodne pochádza z oblastí tropických lesov v Strednej Amerike. V angličtine sa označuje aj ako swiss cheese plant, čo znamená švajčiarsky syr a toto pomenovanie si zaslúžila pre malé otvory, ktoré vznikajú v listoch rastliny. V prirodzenom prostredí vytvára dlhé plody, ktoré pripomínajú kukuričné klasy a po dozretí sladko a voňavo zapáchajú.

Základy starostlivosti o monsteru

Kam umiestniť monsteru? Koľko svetla potrebuje monstera?

Monstera miluje slnečné stanovištia. Odporúča sa umiestniť ju na miesto, kde sa jej dostáva veľa nepriameho slnečného svetla s trochou čiastočného tieňa. Rastlina má „svaly“, takže dokáže prispôsobiť a natočiť svoje listy tak, aby boli bližšie k svetlu, keď ho potrebuje.

Vhodné je každé 2 týždne listy utrieť vlhkou handričkou alebo ich osprchovať, aby sa zbavili prachu a tak sa podporila fotosyntéza. Monsteru každý mesiac otáčajte, aby mali všetky listy dostatok slnečného žiarenia a rastlina vám rástla rovnomerne.

Monstere sa bude dariť v teplom prostredí s vysokou vlhkosťou. Bez vlhkého prostredia a dostatočného množstva vody stratí lesk a z okrajov listov zhnedne.

Sezónne opatrenia

Monstera nemá rada zimné podmienky a neznáša teplotu pod 15 ℃. Okrem toho zabezpečte, aby pôda nebola studená a mokrá. Aby ste tomu zabránili, znížte množstvo vody, ktorú používate pri zalievaní a pred každým zalievaním skontrolujte, či je už pôda primerane suchá.

monstera adansonii

Ako často polievať monsteru?

Monstera potrebuje priemerné množstvo vody a je dôležité, aby ste ju nepremáčali, pretože to môže viesť k hnilobe koreňov. Z tohto dôvodu by ste mali monsteru zalievať raz týždenne, hoci počas horúčav môže byť potrebné dodatočné zalievanie.

Dobrým spôsobom, ako zistiť, či vaša monstera potrebuje zálievku, je najprv skontrolovať, či je pôda mierne suchá. Monstera má rada vlhké prostredie, preto spolu so zalievaním každý druhý deň zľahka postriekajte listy.

Ako často hnojiť monsteru?

Rastlinu sa odporúča od jari do jesene prihnojovať raz mesačne. Na jeseň a v zime prestaňte rastlinu hnojiť, pretože nebude v rastovej fáze. Dobrým tipom je po 6 mesiacoch hnojenia prepláchnuť pôdu, aby sa odstránili všetky nahromadené soli, ktoré môžu ovplyvniť zdravie vašej rastliny.

Ako presadiť monsteru?

Monsteru zasaďte do hlbokého kvetináča, ktorý je dvakrát väčší ako hlavný koreňový bal. Kvetináč by mal mať drenážne otvory, aby sa predišlo vzniku koreňovej hniloby. Po zasadení pôdu zľahka pritlačte.

Odporúča sa presadiť monsteru na jar každé 1 – 2 roky pred vegetačným obdobím a zväčšiť veľkosť kvetináča približne o 5 cm na šírku.

Pri pestovaní ako izbová rastlina bude potrebovať oporu, ktorá jej pomôže rásť. Táto opora môže byť buď kokosová, machová alebo bambusová tyč.

Aký substrát použiť na monsteru?

Optimálna pôda pre monsteru je mierne kyslá s hodnotou pH 6,1-7,5. Hoci rastlina znesie aj mierne piesočnatú pôdu, uprednostňujte vlhkú hlinitú pôdu, ktorá je bohatá na živiny. Ak máte k dispozícii štandardný substrát pre izbové rastliny, pridajte k nemu perlit, aby ste zlepšili drenáž a zabránili hnilobe koreňov.

Ako rozmnožiť monsteru?

Monstera sa síce dá vypestovať zo semien, ale ich získanie môže byť veľmi náročné a trvá dlho, kým vyrastie. Pestovanie monstery zo semien môže byť tiež náročné, pretože rastlina sa zvyčajne musí pripojiť k väčšiemu stromu skôr než dosiahne dĺžku 20 cm, aby prežila. Z tohto dôvodu je oveľa jednoduchšie pestovať monsteru z odrezkov.

Rozmnoženie z odrezku je jednoduché a podrobný postup nájdete v článku Ako rozmnožiť popínavé rastliny. Všeobecne sa odporúča, aby mal odrezok pár zdravých listov a aspoň dva vzdušné korene. Rozmnožovať ho môžete buď vo vode, alebo priamo v zemine. Váš odrezok by mal začať vytvárať korene približne za 4-6 týždňov.

monstera vo fľaši

Ako často strihať monsteru?

S orezávaním monstery sa nemusíte veľmi trápiť. Ideálne je len pravidelne odstraňovať odumreté a suché listy. Strihanie sa môže použiť aj na riadenie rastu. Pri pestovaní vonku môže dosiahnuť výšku až 3,5 m a pri pestovaní v interiéri až 2 m. Ak sa o rastlinu dobre staráte, môže sa pomerne rýchlo zväčšovať.

Najlepšie je zastrihnúť ju na jar pred obdobím aktívneho rastu a odrezať všetky vzdušné korene, ktoré rastlinu nepodporujú. Pri strihaní jednoducho odstrihnite celý nežiaduci list aj so stonkou. Pred strihaním si nasaďte rukavice, pretože šťava z rastliny môže dráždiť osoby s citlivou pokožkou.

monstera čierny detail

Škodcovia a choroby

Hniloba koreňov

Hniloba koreňov je bežná u izbových rastlín, ktorých korene sú príliš dlho vo vlhkej pôde. Ak sa tento stav zachytí dostatočne skoro, dá sa liečiť, ale ak sa ponechá, môže vašu rastlinu zahubiť. Prevencia je lepšia ako liečba, preto dbajte na to, aby ste pri každom zalievaní skontrolovali, či je pôda relatívne suchá. Ak sa na spodných listoch vašej monstery začnú objavovať tmavohnedé škvrny, pôda je veľmi vlhká a korene zapáchajú, potom určite trpí koreňovou hnilobou.

Ako prvú pomoc treba opláchnuť zeminu z koreňov, opatrne odrezať hnijúce korene a presadiť rastlinu do čistého kvetináča s novým substrátom. Odstráňte všetky listy s hnedými škvrnami a nasledujúce týždne nezalievajte.

Roztočce

Červené pavúčiky rady postihujú izbové rastliny. Ich príznakom sú žlté škvrny na listoch a pavučiny po celej rastline. Keďže sajú šťavu z rastliny, môžu ju vysušiť a spôsobiť jej odumretie. Hneď ako spozorujete príznaky, umývajte listy každý deň vo vlažnej vode, prípadne aplikujte insekticíd, až kým sa žlté škvrny neprestanú objavovať.

Vlnatka

Ak si na spodnej strane listov všimnete malé biele guľôčky, je to príznak vlnatky. Tieto chrobáky sa živia šťavou rastliny a vylučujú lepkavú látku, ktorá priťahuje iných škodcov. Ak na svojej rastline spozorujete vlnatku, nezabudnite každý deň umývať listy vo vlažnej vode, kým malé biele guľôčky prestanú byť viditeľné. Ak je infekcia silná, zvážte odrezanie silne poškodených listov.

veľká monstera

Často kladené otázky

Prečo moja monstera nemá diery?

Nebojte sa! Ak je vaša rastlina mladšia ako 2 roky, nemusí mať žiadne diery alebo len jeden rad dier. Ak sa o rastlinu dobre staráte, diery začnú na nových listoch pribúdať. Keď sa jej listy vekom zväčšia, mali by sa začať tvoriť výraznejšie diery, aj vo viacerých radoch.

Prečo sú listy mojej monstery žlté?

Ak listy začnú žltnúť, možno mala vaša rastlina príliš veľa vody. Jednoducho znížte množstvo vody, ktoré rastline dávate. Ak žltnutie pokračuje, môže to byť spôsobené nedostatkom živín, ktoré vaša rastlina potrebuje, preto nezabudnite zvýšiť množstvo hnojiva, ktoré používate.

Prečo sú končeky listov monstery hnedé?

Monstera je tropická rastlina, takže ak prostredie nie je dostatočne vlhké, listy môžu začať vysychať a hnednúť. V takom prípade jednoducho rastlinu častejšie postriekajte vodou a zvýšte vlhkosť. Ak monstera naďalej hnedne, možno je čas na presadenie do väčšieho kvetináča.

Je monstera jedovatá?

Monstera má pre človeka nízku toxicitu. Pri kontakte so šťavou rastliny môže spôsobiť kontaktnú dermatitídu, ktorá vedie k podráždeniu pokožky, začervenaniu, svrbeniu, miernej bolesti a zápalu. Požitie veľkého množstva akejkoľvek inej časti ako plodov tejto rastliny môže spôsobiť toxickú reakciu v dôsledku prítomnosti kryštálov šťavelanu vápenatého a iných potenciálnych toxínov.

Príznaky otravy po konzumácii rastliny môžu zahŕňať pocit pálenia v ústach, na jazyku a v hrdle, nevoľnosť, zvracanie, ťažkosti s prehĺtaním, nadmerné slinenie a hnačku. K otrave najčastejšie dochádza pri náhodnom kontakte so šťavou. Bežne sa pestuje ako izbová rastlina a možno sa s ňou stretnúť aj v lesoch v tropických oblastiach.

Je monstera jedovatá pre domáce zvieratá?

Monstera je toxická pre psy a mačky, pretože v jej šťave sa nachádza šťavelan vápenatý. Keďže sa rastlina bežne chová ako izbová okrasná rastlina, domáce zvieratá k nej majú často ľahký prístup, čo vedie k ich zvedavému okusovaniu. Prehltnutie však môže spôsobiť silnú bolesť v ústach, nadmerné slinenie a ťažkosti s prehĺtaním. Našťastie, väčšina zvierat prestane hneď pri prvom zahryznutí, pretože šťavelan vápenatý spôsobuje, že rastlina nie je chutná.

list monstery

Botanický názov: Monstera deliciosa, Monstera adansonii

Často nazývané: Swiss cheese plant, Monkey mask

Zdieľaj rýchle tipy