Zelenáči

Zelenec chochlatý

Popis

Zelenec je jednou z najznámejších a najobľúbenejších izbových rastlín a to z dobrého dôvodu: nielenže sa ľahko pestuje, ale znesie aj náročnejšie podmienky. Okrem toho so svojimi krásnymi oblúkovitými listami, ktoré majú limetkovozelené a biele sfarbenie,
prináša na prázdne parapety sviežosť.

Odkiaľ pochádza zelenec?

Zelenec pochádza z južnej Afriky. Má preto rád teplé a vlhké prostredie a je dobre prispôsobivý. Ak je vzduch suchý, listy rastliny sa skrútia alebo špička listu zožltne a uschne. Rastie pri teplotách v rozmedzí 13 – 27 ℃, najlepšie pri 20 – 24 ℃. Pri teplotách nad 30 ℃ môže prestať rásť a pri veľmi nízkych teplotách rastie pomaly. Jeho teplota na prezimovanie by nemala byť nižšia ako 10 ℃ kvôli jeho slabej odolnosti voči chladu.

Základy starostlivosti o zelenec

Kam umiestniť zelenec? Koľko svetla potrebuje zelenec?

Zelenec preferuje prostredie s čiastočným tieňom a je odolný voči slabému osvetleniu, takže je vhodný na pestovanie v zlých svetelných podmienkach. Od jari do jesene sa treba vyhnúť vystaveniu priamemu slnečnému žiareniu. V opačnom prípade môžu špičky listov zožltnúť a uschnúť. V zime by sa mala svetelná expozícia zvýšiť, aby sa zabezpečil dostatočný rast a svieže, jemné zelené listy. Mal by byť umiestnený 60 – 150 cm od slnečného okna.

Ako často polievať zelenec?

Zelenec má rád vlhké prostredie a potrebuje neustále vlhkú zeminu. V lete sa odporúča zalievanie raz ráno a večer a počas intenzívneho rastu aj postrekovanie listov vodou raz alebo dvakrát denne, aby sa zvýšila vzdušná vlhkosť. Na jar a na jeseň zalievajte len raz denne. V zime možno frekvenciu zalievania primerane znížiť a zalievať raz za 4 až 5 dní. Bez pravidelného zalievania môže zožltnúť a uschnúť. Dôkladne rastlinu zalievajte, až kým nie je pôda nasýtená a prebytočná voda nezačne odtekať z drenážneho otvoru na dne kvetináča.

Ako často hnojiť zelenec?

Na jar, v lete a na jeseň aplikujte každých 7-10 dní tekuté hnojivo. Pri teplotách vyšších ako 30 ℃ v lete a nižších ako 10 ℃ v zime je rast rastliny pomalší. Nadmerné hnojenie vedie k hromadeniu hnojiva a spôsobuje hnilobu koreňov.

Ako presadiť zelenec?

Zelenec sa zvyčajne presádza na jar. Veľkosť kvetináča by nemala byť príliš veľká, len o niečo väčšia ako koreňový bal, pretože jeho korene uprednostňujú rast v relatívne tesnom prostredí. Pri presádzaní odstrihnite uschnuté, zhnité alebo nadbytočné korene a zeminu nahraďte novou. Po vysadení ho umiestnite na teplé miesto s čiastočným tieňom, aby sa mohol pomaly zotavovať.

Vo fáze sadenice je koreňový systém pomerne slabý a má slabú schopnosť prijímať živiny. V prostredí so silným svetlom alebo nízkou teplotou musí spotrebovať viac energie, čo neprospieva rastu a regenerácii koreňového systému.

zelenec chochlatý na záhrade

Aký substrát použiť na zelenec?

Zelenec je vhodný na pestovanie v pôde, ktorá je priepustná a dobre odvodnená, s hodnotou pH 6-7. Substrát pre izbové rastliny môžete doplniť o rašelinu a piesok v rovnakom objeme. Korene sú náchylné na hnilobu v prípade stojacej vody a zlého odtoku na dne kvetináča. Odporúča sa raz ročne vymeniť zeminu a aspoň raz za dva roky vymeniť kvetináč, aby sa zabezpečil optimálny rast.

Ako rozmnožiť zelenec?

Zelenec sa rozmnožuje delením. Rozmnožovanie delením sa môže vykonávať vo všetkých ročných obdobiach okrem chladných zím. Husté materské rastliny možno rozdeliť na viacero trsov a vysadiť ich pri jarnom presádzaní. Odporúča sa vybrať dobre odvodnenú a priepustnú kultivačnú pôdu, ktorá je bohatá na živiny a dokáže udržať vlhkosť. Po dozretí koreňového systému treba rastlinu presadiť do kvetináča. Veľkosť kvetináča by sa mala prispôsobiť veľkosti sadeníc. Ak je kvetináč príliš veľký, sadenice sa budú pomaly zotavovať a nebudú dobre rásť, ale ak je kvetináč príliš malý, nebudú mať dostatočný prísun živín.

Ak sa o zelenec dobre staráte, vyrastú vám z neho zelenčie deti! Môžete si tak vytvoriť celú rodinu izbových rastlín, ktoré budú zdobiť váš domov a podeliť sa o ne s vašimi priateľmi. Materská rastlina vytvára krásne malé biele kvety, ktoré vyrastajú na vlečných žltých stonkách; z každej z nich vyrastie drobná rastlinka. Počkajte, kým drobnej rastlinke začnú rásť vzdušné korene. Potom ju odstrihnite od stonky a zasaďte do kvetináča (alebo ak ešte nemá korene, nechajte ju niekoľko týždňov vo vode a korene vyrastú).

Škodcovia a choroby

Hniloba stonky

Hniloba stonky sa často vyskytuje na starých rastlinách. V počiatočnom štádiu spodná časť stonky zhnedne, listy stratia lesk a opadnú. Potom sa choroba rozšíri smerom nahor, čo spôsobí odumieranie rastliny a hnilobu epidermálneho tkaniva stonky. Na hnilobu stoniek neexistuje žiadna extra liečba. Hlavnou metódou by mala byť prevencia. V období s vysokým výskytom škodcov sa snažte nevykonávať rozmnožovanie delením a zabráňte poraneniu listov. Pôdu udržiavajte suchú a dbajte na dostatok svetla a vetranie. Na sterilizáciu pôdy možno použiť fungicíd.

Hniloba koreňov

Koreňová hniloba sa vyskytuje najmä v štádiu sadenia, pričom v počiatočnom štádiu nemá žiadne zjavné príznaky. Schopnosť koreňového systému prijímať živiny a vodu sa však postupne znižuje. Listy rastliny pri silnom svetle a veľkom odparovaní vädnú, ale počas noci sa dokážu samé zregenerovať. Pri závažnej koreňovej hnilobe sa rastliny po zvädnutí nezotavia a nakoniec môžu odumrieť. Výskyt koreňovej hniloby súvisí najmä s klimatickými a pôdnymi podmienkami. Nízka teplota, vysoká vlhkosť, nedostatok svetla a nepriepustnosť pôdy môžu viesť k hnilobe koreňov.

Vošky

Vošky sa vždy zhromažďujú na jemných stonkách a listoch rastlín a sú viditeľné voľným okom. Ak poškodenie nie je vážne, postriekajte ich studenou vodou; ak ich je veľké množstvo, na postrek môžete použiť biocídne prípravky.

Puklice

Sú bežným škodcom na rastlinách a je ťažké ich zlikvidovať kvôli silnej rezistencii voči liečivám. Na ich postrek sa odporúča použiť nimbový olej podľa odporúčaného dávkovania na obale.

Molice

Biele mušky so silnou reprodukčnou schopnosťou sa môžu zhromažďovať v skupinách, aby sali rastlinnú šťavu, čo má za následok uschnuté a žlté listy. Molice majú silný tropizmus na žltú farbu. Aby ste sa ich zbavili, môžete použiť oranžové plastové dosky s lepidlom na hmyz.

Často kladené otázky

Prečo listy zelenca žltnú a usychajú?

Možné príčiny žltnutia listov sú:

  1. nedostatok svetla počas dlhého obdobia
  2. príliš vysoká koncentrácia hnojiva, čo vedie k poškodeniu koreňov
  3. dlhodobo mokrá pôda

Možné príčiny usychania listov sú:

  1. príliš veľa svetla
  2. príliš nízka vlhkosť vzduchu

Žlté a uschnuté listy odrežte. Upravte umiestnenie a poskytnite vhodné svetlo. Vyhnite sa nadmernému hnojeniu alebo zalievaniu a substrát vymeňte. Ak je vlhkosť vzduchu príliš nízka, zvýšte ju rozprašovaním vodnej pary.

zelenec chochlatý pred dreveným pozadím

Prečo usychajú špičky listov zelenca?

Príčinou je príliš nízka vlhkosť vzduchu. Zemina je suchá a rastlina trpí dlhodobým nedostatkom vody. Dôvodom môže byť priame slnečné svetlo alebo nadmerné množstvo hnojiva. Uschnutá špička listu je vo všeobecnosti neodstrániteľná. Opatrne ju odstrihnite nožnicami. Udržujte vlhký vzduch, vyhýbajte sa dlhodobému silnému priamemu slnečnému žiareniu a zabráňte aplikácii nadmerného množstva hnojív.

Ako sa vysporiadať s hnilobou koreňov?

Znížte prísun vody a kontrolujte množstvo a frekvenciu zalievania. Rastlinu presaďte do nového vzdušného substrátu. Zabezpečte plynulú drenáž na dne kvetináča a zabráňte hromadeniu vody. Pomocou nožníc prerežte koreňový systém a odstrihnite zhnité časti. Rastlinu umiestnite do dobre vetraného prostredia.

Čomu treba venovať pozornosť pri presádzaní zelenca?

Korene zelenca sú bujné. Pri presádzaní by sa mal koreňový systém zastrihnúť, aby sa odstránili zhnité a nadbytočné korene. Veľkosť kvetináča by mala byť prispôsobená veľkosti rastliny. Najlepší je taký, ktorý je o trošku väčší ako samotná rastlina. Počas obdobia zotavovania po presadení veľa nezalievajte.

zelenec chochlatý

Botanický názov: Chlorophytum comosum

Často nazývané: Spider plant

Zdieľaj rýchle tipy