Zelenáči

Tučnolist vajcovitý, Jade plant

Popis

Tento mini rozprávkový strom patrí celosvetovo medzi najobľúbenejšie sukulenty. Jeho pôvabné dužinaté listy vo veľkosti palca majú na svedomí jeho vtipné pomenovanie tučnolist.

Označovaný ako rastlina priateľstva alebo rastlina hojnosti, symbolizuje prosperitu, šťastie a priateľstvo. Pre jeho symboliku je populárnym darom. Traduje sa, že pri umiestnení na východné okno prináša finančnú prosperitu a zdravie a pri umiestnení na západ zase podporuje kreativitu.

Sukulenty sú medzi ľuďmi veľmi obľúbené pre svoju jednoduchú údržbu a zaujímavý tvar. Môžu byť zasadené na okenných parapetoch ako črepníkové rastliny alebo umiestnené na kancelárskom stole ako izbová rastlina na dekoráciu prostredia. Nepotrebujú veľa starostlivosti, preto sú ideálnou voľbou pre veľmi zaneprázdnených ľudí.

Základy starostlivosti o tučnolist

Kam umiestniť tučnolist? Koľko svetla potrebuje tučnolist?

Tučnolist potrebuje dostatok rozptýleného svetla, ktoré by malo byť jasné a priehľadné. Ak rastlinke nedoprajete dostatok slnečného svetla po dlhšiu dobu, bude sa stáčať, tkanivo bude krehké a pôvodná farba bude pomaly blednúť, v dôsledku čoho rastlina porastie do ochabnutého tvaru, farba sa zmení na žltú a odolnosť rastliny sa zníži.

Silné slnečné žiarenie v lete môže spáliť jeho listy a stonky. Keď je vystavený silnému slnku, má tendenciu rásť pomaly alebo dokonca prestať rás. Jeho listy potom rastú zhustene a internódiá sa skracujú, čo má za následok skracovanie rastliny. V niektorých prípadoch jeho staré listy v lete vysychajú a nové listy bývajú krátke a zhustené, pričom v celku rastlina vyzerá ako holý prút. V lete mu teda doprajte primeranú ochranu od priameho slnečného svetla.

Vhodná teplota pre rast tučnolistu je nad 15 ℃ a rastie od jari do jesene. Dobre znáša vysoké teploty, ale keď je teplota vyššia ako 33 ℃, nastáva obdobie vegetatívneho pokoja. Keď je teplota v zime nižšia ako 5 ℃, odporúča sa rastlinu premiestniť do interiéru, aby sa zabránilo nezvratným omrzlinám alebo dokonca úhynu rastliny.

crassula ovata

Sezónne opatrenia

V lete je nutné zabezpečiť dostatočnú vzdušnosť pre rastlinku. Použite preto voľný a vzdušný substrát, keramický kvetináč s dobrou priepustnosťou vzduchu a udržujte ho v prostredí s dostatočným vetraním. Okrem toho je v lete je potrebné zabrániť príliš silnému svetlu: v prípade črepníkovej rastliny ju možno premiestniť na vhodnejšie miesto. Okrem toho je potrebné vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu po zalievaní, pretože to môže spáliť jeho listy.


Pri vysokých teplotách je potrebné znížiť prísun vody pre odrody s hustými listami, pretože majú uložený vysoký obsah vody priamo v listoch. Vyhýbajte sa namočeniu listov. Znížením prívodu vody môže rastlina plynule prejsť do stavu vegetačného odpočinku a zabránite tomu, aby jej vysoká teplota v lete ublížila.

Ako často polievať tučnolist?

Tučnolist nepotrebuje veľa vody. Pre mnohých začiatočníkov je najväčším problémom spôsob zalievania. Neodporúča sa rastlinu zalievať v pevne stanovenom čase, ale väčšiu pozornosť treba venovať stavu rastliny a konkrétnym poveternostným podmienkam. Ako správne zalievať tučnolist a sukulenty sa môžete naučiť z nasledujúcich piatich tipov:

1. Počasie

V horúcom počasí alebo pri nízkej teplote sukulent prejde do stavu vegetačného odpočinku. V takomto období by sa mala zálievka trochu obmedziť, zvyčajne raz za 2 týždne. Keďže rast sukulentu počas vegetačného odpočinku v podstate stagnuje, absorpcia vody a živín je pomalá. Zároveň je potrebné udržiavať suché a vetrané prostredie. Časté zalievanie môže spôsobiť odumretiej rastliny v dôsledku hniloby.

2. Čas

V lete je lepšie zalievať večer, aby sme sa vyhli poludňajšiemu slnku, pretože vysoká teplota spôsobí, že čerstvo zaliata pôda bude dusná, čo spôsobí náchylnosť koreňového systému na hnilobu. V ostatných ročných obdobiach to nevadí.

3. Stav rastliny

Sukulent vykazuje očividné príznaky, keď má nedostatok vody. Napríklad niektoré zdravé listy sa pri nedostatku vody zvlnia alebo skrútia. V prípade iných sukulentov sa ich listy pri nedostatku vody zvrašťujú a hrbia. Je to signál nedostatku vody, ktorý rastlinka vysiela.

4. Pôda

To, či je potrebné zalievať, môžete určiť aj pozorovaním zmeny vlhkosti pôdy. V prípade sukulentov v kvetináčoch môžete kvetináč zvážiť v ruke a jednoducho posúdiť množstvo vody, ktoré v pôde zostalo, pretože hmotnosť pôdy je úplne iná, keď je vody dostatok alebo nedostatok. Okrem toho, ak je medzi vonkajším okrajom pôdy a vnútorným okrajom kvetináča medzera alebo povrch pôdy praská, je to tiež príznak nedostatku vody.

5. Kvetináč

V prípade kvetináčov s dobrou priepustnosťou vzduchu, ako je terakotový kvetináč, v ktorom sa voda ľahko neudrží, môže byť frekvencia zalievania vyššia. Pri porcelánových kvetináčoch alebo kvetináčoch bez otvorov môže byť frekvencia zalievania nižšia.

Ako často hnojiť tučnolist?

Väčšina sukulentov je zvyknutá rásť vo voľnej prírode, kde je prostredie chudobné na živiny, takže vo svojom rastovom cykle nepotrebujú hnojenie. Začiatkom leta môžete pridať trochu pomaly sa uvoľňujúceho hnojiva, ale nevadí, ak hnojivo nepoužijete. Tučnolist nehnojte počas obdobia vegetačného pokoja, pretože príliš veľa živín, ktoré nedokáže absorbovať, môže spôsobiť poškodenie rastliny.

ako presadiť tučnolist vajcovitý

Ako presadiť tučnolist?

Ak chcete aby váš tučnolist rástol rýchlejšie alebo ak sú jeho korene už príliš nahustené v kvetináči, odporúča sa rastlinu presadiť. Koreňový systém rastliny rozprestrite do substrátu. Korene rastliny pomaly zakryte substrátom, potom môžete pridať aj vrchnú dekoračnú vrstvu z kamienkov a nakoniec tučnolist zalejte vodou. Presádzanie sa odporúča na jar a na jeseň

Pred presadením prestaňte niekoľko dní vopred zalievať, po vyschnutí pôdy môžete kvetináč jemne vyklopiť von. Na oddelenie zeminy od kvetináča môžete použiť aj nôž. 


Na tomto mieste je vhodné podotknúť, že hoci môžete spolu vysádzať rôzne druhy sukulentov, je lepšie vyhnúť sa spoločnému vysádzaniu rastlín s rôznymi potrebami. Niektoré sukulenty rastúce v lete potrebujú vodu, zatiaľ čo iné vodu nepotrebujú. Ak ich zasadíte spolu, sukulent v období vegetačného pokoja ochorie v dôsledku nadmerného zalievania, zatiaľ čo rastlina v období rastu uschne z dôvodu nedostatku vody.

Aký substrát použiť na tučnolist?

Tučnolist potrebuje kyprú a dobre vetrateľnú pôdu. Najvhodnejší je substrát na pestovanie sukulentov. Na spodok kvetináča sa odporúča umiestniť hydrofóbnu vrstvu, ktorá pomôže odvádzať prebytočnú vodu z koreňového systému a zabraňuje hnitiu koreňového systému v dôsledku hromadenia vody. Hydrofóbna vrstva môže byť z keramzitu alebo lávovej drti.

Ako rozmnožiť tučnolist?

Existuje mnoho spôsobov rozmnožovania sukulentov. Najčastejšie sa používajú listy na rozmnožovanie odrezkami, spravidla na jar a na jeseň. Vyberte celý list zdravej rastliny, odrežte ho čistým nožom a položte ho naplocho na mierne vlhkú pôdu. Zabezpečte mu vhodnú teplotu (25 ℃) a svetlo (jasné rozptýlené svetlo). Do týždňa alebo dvoch vyrastie na spodku listu púčik.

ako presadiť crassula ovata

Škodcovia a choroby

Vo vysokej teplote a vlhkom prostredí sa v pôde ľahko množia baktérie, ktoré spôsobujú, že rastlina je infikovaná smrteľnou hnilobou, plesňou alebo múčnatkou. Preto sa odporúča jeden mesiac pred letom rastlinu preventívne ošetriť prípravkom proti škodcom. 

Akonáhle sa na rastline objavia prvé príznaky choroby, je potrebné ju izolovať. Chorú časť odrežte a ranu potrite škoricou, aby ste zabránili sekundárnej infekcii. Ak sa ochorenie zistí príliš neskoro a celá rastlina je už tmavá a zhnitá, je už veľmi ťažké rastlinu zachrániť.

Škodcovia sú tiež veľkým problémom pri údržbe sukulentov. Pri nákupe rastliny si radšej skontrolujte a potvrďte, že nie je nositeľom žiadnych škodcov. Medzi bežných škodcov patria mšice, šupinatý hmyz, roztočce. Škodcovia majú tendenciu prepuknúť v lete, ale situácia je vo všeobecnosti zvládnuteľná, takže sa netreba stresovať. 

Po nájdení škodcov, ak je ich len malé množstvo, sa odporúča rastlinu umyť vodou. Ak sa vyskytnú veľké ohniská a škodcovia sa ukrývajú na ťažko prístupných miestach, ako sú napríklad štrbiny listov, odporúča sa kúpiť a použiť insekticíd na sukulenty. Pri ich používaní sa riaďte pokynmi na obale a dbajte na vhodnú koncentráciu. Ak je koncentrácia príliš vysoká, rastlinu môžete aj zabiť. Insekticíd by sa mal opatrne striekať na časti napadnuté škodcami a preventívne by sa mali postriekať aj ostatné časti bez škodcov.

Vo všeobecnosti je lepšie insekticíd aplikovať večer vo vetranom prostredí. Frekvencia aplikácie je raz za 2 týždne. Insekticíd môžete aplikovať aj do kvetináča vo forme zálievky, kde sa postará o škodcov ukrytých v koreňovom systéme a v substráte.

Často kladené otázky

Prečo tučnolistu žltnú listy?

Je to prirodzený jav. Staré listy žltnú a usychajú. Nepodliehajte panike. Problém je, ak žltnú a usychajú aj nové listy. Môže to byť spôsobené nedostatkom niektorých minerálov alebo spálením slnkom.

Prečo má tučnolist vráskavé listy?

Poväčšinou je to spôsobené nedostatkom vody. Keď má sukulent nedostatok vody, na listoch sa objavia vrásky alebo sú listy scvrknuté, čím vám chce pripomenúť, že ho máte zaliať.

Prečo má tučnolist dlhú stonku a málo listov?

Je to najmä z dôvodu nedostatku svetla. Nedostatok svetla môže viesť k zmene vnútornej štruktúry rastliny a náchylnosti rastliny na poranenie. Umiestnite sukulent na dobre osvetlené miesto a situácia sa časom pomaly zlepší.

tučnolist vajcovitý crassula ovata

Botanický názov: Crassula ovata

Často nazývané: Šťastná rastlina, Rastlina peňazí, Dolárový strom

Zdieľaj rýchle tipy