Zelenáči

5 základných vecí, ktoré musí poznať každý zelenáč

malý začínajúci kaktusko

Základné tipy pre zelenáčov, ktoré vám ušetria trápenie, ak práve začínate s pestovaním izbových rastlín. 

1. Vyberte si správnu izbovú rastlinu

Začnime tým najdôležitejším – výberom a kúpou izbovky. Ak sa vyberiete hľadať tú pravú, nenechajte sa zlákať prvým dojmom a rastlinku si dôsledne obhliadnite. Nechcete si domov priniesť škodcov, ktorí môžu okrem iného napadnúť a zničiť aj vaše staršie rastlinky. Všímajte si preto pri kúpe, či na rastline nie sú nejaké drobné pavúky, chrobáky, biele chumáče alebo lietajúce potvory. Rady sa vyskytujú obzvlášť na spodnej strane listov, tak nazrite aj tam. 

Rastlinku smelo vyberte z kvetináča a skontrolujte, či sa jej korene príliš netlačia a majú dostatok miesta na čerpanie živín a vody. Často býva sprievodným znakom aj žltnutie listov. Ak je kvetináč obrastený koreňmi alebo trčia zo spodných otvorov, znamená to, že ju treba po kúpe čo najskôr presadiť do vhodného väčšieho kvetináča, čím sa zabezpečí dostatočná distribúcia živín a vody zo substrátu. 

Prstom otestujte aj v akom stave je substrát rastliny. Ak je substrát premočený, prípadne je na ňom niečo ako biela pleseň, vypovedá to o nedostatočnej starostlivosti zo strany predajcu. Prelievanie rastliny vedie k odhnívaniu koreňov a je nežiaduce. 

Za zmienku stojí aj počet stoniek v kvetináči. Ak už idete za vyvolenú rastlinu zaplatiť nemalé peniaze, oplatí sa investovať do bohatšie a hustejšie vysadených kvetináčov. 

2. Nebojte sa robiť z rastlín odrezky

Z jednej stonky môžete urobiť aj viac odrezkov a zasadiť ich následne do pôdy ku pôvodnej materskej rastline. Zakorenia sa vám aj v substráte, nie len vo vode. Dosiahnete tým plnšiu, hustejšiu a väčšiu rastlinku. A čo miesto rezu? Z toho vyrastú dve nové stonky a tým rastlinku rovnako zahustíte. 

3. Pre väčšie listy poskytnite rastlinám oporu

Aby rastliny vytláčali väčšie listy, potrebujú oporu. Tento tip sa týka najmä popínavých rastlín ako sú monstery, filodendróny alebo syngóniá. Na trhu sú dostupné rôzne dlhé a hrubé bambusové, machové alebo kokosové tyče. 

Dôležité je opornú tyč zasadiť do kvetináča s rastlinou tak, aby nepoškodila jej korene a aby bola stabilná. Čiže nestačí ju tam len tak pichnúť. Stonky popínavej rastliny následne na tyč pripevnite záhradníckou páskou alebo plastovými držiakmi. 

4. Nepotrebujete drahý prémiový substrát na izbové rastliny

Môžete si ho vyrobiť aj sami doma. Stačí vám len kompost a perlit. Ideálny pomer pre všetky izbovky je 5 dielov kompostu ku 2 dielom perlitu. Perlit zabezpečí dostatočné prevzdušnenie pôdy a umožní jednoduchšie odtekanie vody aj v prípade, že to so zálievkou preženiete. 

5. Buďte konzistentní

Najdôležitejšou radou k starostlivosti o izbové rastliny je konzistentnosť. Rastlinám vyhovuje mať svoje stanovisko, ktoré nie je vhodné často meniť. Rastlinám nájdite ich miesto a neprekladajte ich hore dole. Dodržiavajte aj konzistentnú zálievku. Menej a pravidelne je lepšie ako spomenúť si na ne raz za mesiac a naliať im litre vody. Čo sa vlhkosti týka, je rozumnejšie denne na pár hodín zapnúť zvlhčovač vzduchu, než ich raz týždenne postriekať vodou z rozprašovača (čo je zároveň aj dosť neefektívne).

Avatar photo

Zelenáči

Začiatočníci a zbláznení do rastlín.